Rada gminy nie może w akcie prawa miejscowego określić, że obowiązek uiszczenia opłaty miejscowej powstaje od momentu zameldowania lub zgłoszenia na terenie miasta, gdyż zgodnie z ustawą taki obowiązek wiąże się z przebywaniem dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych - tak orzekł NSA.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok po rozpoznaniu złożonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich skargi kasacyjnej na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy w sprawie opłaty miejscowej pobieranej w Toruniu.
NSA w treści orzeczenia podzielił stanowisko Rzecznika, wedle którego akt prawa miejscowego rady gminy nie może zawierać zapisu mówiącego, iż obowiązek uiszczenia opłaty miejscowej powstaje od chwili zameldowania bądź zgłoszenia na terenie miasta. Zgodnie bowiem z treścią art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych wspomniany obowiązek jest związany z „przebywaniem dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych”. Dodatkowo w Toruniu pobierano opłatę miejscową „za cały okres pobytu” podczas gdy ustawa przewiduje, że pobiera się ją „za każdy dzień pobytu".
(rpo.gov.pl)
LEX Samorząd Terytorialny Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |