Pytanie:
Czy gmina ma obowiązek sfinansować budowę myjni samochodowej na terenie gminy? Czy gmina ma obowiązek wskazać miejsce mycia samochodów na terenie gminy?

Odpowiedź:
Gmina nie ma obowiązku sfinansowania budowy myjni samochodowej na terenie gminy, nawet w przypadku, gdy na terenie gminy nie ma punktu świadczącego usługi mycia pojazdów. Nie jest to zadanie własne gminy wskazane w art. 7 ust. 1 ustawy z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym. Budowa myjni jest inwestycją, którą może podjąć każdy przedsiębiorca w celu osiągania zysku z mycia pojazdów.

Regulacje dotyczące mycia samochodów poza myjniami powinny być zawarte w regulaminie utrzymania czystości i porządków w gminie. Obowiązek ten wynika z art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. c ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gmina jest upoważniona na podstawie tego przepisu do określenia wymogów dopuszczalności mycia pojazdów na terenie nieruchomości, np. poprzez następujące postanowienie: "mycie pojazdów samochodowych poza myjniami można dokonywać z dala od zbiorników wodnych, rzek, ujęć wody pitnej oraz stref ochronnych źródeł wód podziemnych i wód powierzchniowych" lub "mycie pojazdów na posesjach winny odbywać się w taki sposób, aby po umyciu i wyparowaniu wody nie pozostawały plamy olejowe, bądź plamy po detergentach degradujące roślinność i glebę" albo "mycie pojazdów samochodowych poza myjniami samochodowymi może odbywać się na terenie nieruchomości wyłącznie w miejscach przystosowanych do tego celu poprzez zapewnienie odprowadzania powstających ścieków do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej lub ogólnospławnej zgodnie z obowiązującymi przepisami lub gromadzenie ścieków w zbiornikach bezodpływowych; w szczególności ścieki takie nie mogą być odprowadzane do zbiorników wodnych, do ziemi oraz do kanalizacji deszczowej".

Rada gminy posiada upoważnienie do określenia ogólnych zasad dotyczących mycia pojazdów poza myjniami takich jak zasady pozbywania się powstałych w ten sposób nieczystości, nie ma natomiast kompetencji do generalnego ograniczenia możliwości mycia pojazdów tylko do określonych w regulaminie części pojazdów (wyrok WSA w Poznaniu z 21.01.2016 r., IV SA/Po 740/15). 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami