Współczesne miasta potrzebują zieleni – to ona oczyszcza powietrze, tłumi hałas, jest schronieniem dla zwierząt, stanowi o wartości gruntów, a także poprawia nasze samopoczucie. Aby jej nie ubywało, potrzeba strategicznego podejścia oraz współpracy zarządzających z mieszkańcami. Dlatego platforma Licz na zieleń angażuje różne grupy społeczne i pomaga wykorzystać ich wiedzę do zarządzania zielenią. W wersji pilotażowej projektu - zbierane są dane na temat Krakowa, Łodzi, Poznania i Warszawy.

Zbierając dane geograficzne od mieszkańców, platforma „Licz na zieleń” korzysta m.in. z doświadczeń Finlandii i Stanów Zjednoczonych, gdzie wykorzystuje się systemy informacji geograficznej do partycypacyjnego zarzadzania miastami. Zastosowanie geoankiet, czyli ankiet internetowych umieszczonych na mapach, pozwala przekazywać codzienną wiedzę mieszkańców w formie przydatnej instytucjom miejskim. System został przygotowany tak, by przekazywać zbierane dane bezpośrednio do miejskich baz danych i geoportali. – mówi Michał Czepkiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz w Poznaniu, pełniący nadzór merytoryczny nad platformą Licz na zieleń.

Na mapach pojawią się:
•miejsca i trasy spędzania czasu w otoczeniu zieleni (z informacjami, dlaczego dane miejsce jest atrakcyjne dla mieszkańców)
•inne, wartościowe miejsce w otoczeniu zieleni np. ze względów przyrodniczych, historycznych, sentymentalnych.
•miejsca, w których zdaniem mieszkańców brakuje zieleni lub wymaga ona dodatkowej pielęgnacji.

Dane zostaną wyświetlone na interaktywnym portalu, aby ułatwić mieszkańcom wybór np. trasy spaceru czy miejsca spotkania. Podsumowaniem pilotażowych badań będą raporty w formie analiz, map i zestawów danych geograficznych, które trafią do instytucji odpowiedzialnych za zieleń.

Organizatorzy liczą, że platforma Licz na zieleń pomoże wspierać strategiczne i całościowe podejście do zarządzania zielenią w miastach. Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców i zarządców, że istotne są nie tylko duże parki i skwery, ale też drzewa przy ulicach czy zieleń podwórkowa. Często zapomina się, że one także pełnią ważną rolę – nie tylko przyrodnicza czy estetyczną, ale i społeczną- mówi Karolina Maliszewska, Prezeska Fundacji Sendzimira.

W przygotowaniu jest również aplikacja mobilna, która pomoże znaleźć ciekawe miejsca wśród zieleni, znajdujące się w wybranej okolicy. 


Projekt Licz na zieleń realizuje Fundacja Sendzimira przy współpracy: nieformalnej grupy specjalistów w obszarze zrównoważonego rozwoju LAPNET, Stowarzyszenia Centrum Promocji Ekorozwoju z Poznania, Laboratorium Ekologii Krajobrazu Uniwersytetu Humboldta z Berlina oraz YTK Land Use Planning and Urban Studies Group Uniwersytetu Aalto z Helsinek.


Projekt został objęty honorowym patronatem Prezydentów Miast: Krakowa, Łodzi i Poznania oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Serwis Samorządowy www.samorzad.lex.pl objął patronat medialny nad projektem.

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć nawww.uslugiekosystemow.pl/licz-na-zielen