Pytanie:
Przedsiębiorstwo prowadzi działalność w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych, obecnie pracodawca zatrudnia 57 pracowników. Dotychczas w zakładzie pracy tworzone były formacje obrony cywilnej. Obecnie brak jest środków finansowych na szkolenia z tego zakresu oraz wyposażenie.
Czy pracodawca może zrezygnować z tworzenia formacji obrony cywilnej w zakładzie pracy?

Odpowiedź:

Pracodawca może zaprzestać tworzenia formacji obrony cywilnej.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej - dalej u.p.o.o., podstawowymi jednostkami organizacyjnymi przeznaczonymi do wykonywania zadań obrony cywilnej są formacje obrony cywilnej. Formacje obrony cywilnej składają się z oddziałów obrony cywilnej przeznaczonych do wykonywania zadań ogólnych lub specjalnych oraz innych jednostek tych formacji.

Formacje obrony cywilnej tworzą w drodze rozporządzenia, ministrowie, a wojewodowie, starostowie, wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) - w drodze zarządzenia, uwzględniając w szczególności: skalę występujących zagrożeń, rodzaj formacji, ich przeznaczenie oraz stan osobowy i organizację wewnętrzną.

Natomiast pracodawcy mogą tworzyć formacje obrony cywilnej.
Utworzenie formacji obrony cywilnej nie jest zatem obowiązkiem pracodawcy, lecz jego prawem. Stąd należy przyjąć, że jeśli pracodawca nie widzi dalszej możliwości utrzymywania formacji obrony cywilnej, to może ją zlikwidować. 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami