Projektowana nowelizacja ustawy jest kontynuacją procesu informatyzacji procesu ogłaszania aktów prawnych i ma prowadzić do ułatwienia dostępu do treści publikowanych w dziennikach urzędowych. Zgodnie z projektem, dzienniki urzędowe takie jak: Dziennik Ustaw, Monitor Polski, dzienniki urzędowe ministrów kierujących działami administracji rządowej, dzienniki urzędowe urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe będą wydawane wyłącznie z postaci elektronicznej. W podobnej postaci znajdować się mają zbiory dzienników urzędowych. Powyższe regulacje nie obejmą Monitora Polskiego „B” oraz wyodrębnionych edycji dzienników wydawanych przez szefów: MON, MSWiA, MSZ, ABW, AW, CBA, z aktami zawierającymi informacje niejawne.

Dzienniki Ustaw i Monitor Polski mają być przechowywane w formie wydruków poświadczonych za zgodność z oryginałem przez organ, który je wydał, a po jednym egzemplarzu wydruków trafi do Prezydenta RP oraz Biblioteki Narodowej w celu wieczystego przechowywania. Celem tego rozwiązania jest zapewnienie kontroli autentyczności i integralności aktów prawnych ogłaszanych w formie elektronicznej. Ponadto każdy dziennik będzie posiadał swoją własną, wyodrębnioną stronę internetową.

W oficjalnych publikatorach internetowych zamieszczane będą dokumenty opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu organu wydającego dziennik. Wyeliminuje to konieczność dostarczania podpisanego oryginału i trzech kopii.

Projekt nowelizacji ustawy dopuszcza możliwość publikowania aktów prawnych w formie papierowej wtedy, gdy z powodu nadzwyczajnych okoliczności ogłoszenie aktu w postaci elektronicznej nie będzie możliwe. Niemniej, gdy tylko będzie to możliwe, organ zobowiązany będzie opublikować w formie elektronicznej. Także i w tym przypadku organ będzie zobowiązany do takiego ustalenia warunków wydawania i rozpowszechniania dziennika, by mógł być on powszechnie i nieodpłatnie dostępny.

W nowelizacji pozostawiono obowiązek umożliwienia przez terenowe organy jednostek administracji rządowej oraz organy jednostek samorządu terytorialnego nieodpłatnego wglądu do oficjalnych publikatorów. Zmieni się jedynie forma odpłatnego udostępniania, które przyjmie formę wydruków dokumentów elektronicznych. Analogiczne rozwiązanie przewidziano dla udostępniania zbiorów dzienników urzędowych oraz zbiory akt prawa miejscowego stanowionego przez powiat lub gminę.

Teksty jednolite aktów prawnych będą ogłaszane nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, o ile akt był nowelizowany. Rozwiązanie to będzie dotyczyć wszystkich aktów normatywnych ogłaszanych w dziennikach urzędowych. Dziennik Ustaw i Monitor Polski będą wydawane przez Rządowe Centrum Legislacji, natomiast wydawanie Monitora Polskiego B będzie nadal należało do kompetencji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Projektowane zmiany mają skrócić czas oczekiwania na publikację aktu prawnego. Nie będzie już potrzeby konieczność grupowania publikowanych w dziennikach urzędowych aktów w kolejne numery.

Zgodnie z założeniami projektu nowelizacja powinna wejść w życie 1 stycznia 2012 r.

Źródło: www.kprm.gov.pl