Wnioskodawca wystąpił do dyrektora gimnazjum o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej wyników egzaminu. Dyrektor umorzył postępowanie wyjaśniając, iż skarżący nie uzupełnił wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji wnioskodawca wniósł o ponowne rozpatrzenie sprawy do dyrektora gimnazjum. W odpowiedzi dyrektor utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję.


WSA rozpatrując skargę przypomniał, iż zgodnie z art. 127 § 1 i 2 kpa od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji. Właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy. Zatem dyrektor gimnazjum nie był organem uprawnionym do rozpoznania odwołania od własnej decyzji wydanej na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Zgodnie zaś z art. 34a ust. 1 ustawy o systemie oświaty organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów. Z przepisu wynika, iż to organ prowadzący szkołę jest organem nadrzędnym nad dyrektorem szkoły publicznej, bowiem pojęcie nadzoru obejmuje zarówno uprawnienie do kontroli, jak i zalecania usunięcia uchybień stwierdzonych w funkcjonowaniu podmiotu poddanego nadzorowi i sprawowania władzy zwierzchniej nad tym podmiotem. Sąd uznał, iż także w sprawach uregulowanych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, za organ wyższego stopnia w stosunku do dyrektora publicznej szkoły podstawowej lub gimnazjum uznać należy organ prowadzący daną szkołę. Kompetencje tego organu wykonywać będzie wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa. W rozpatrywanej sprawie organem właściwym do rozpoznania środka odwoławczego od decyzji dyrektora był burmistrz. W związku z tym zaskarżona decyzja została wydana przez dyrektora gimnazjum z naruszeniem przepisów o właściwości – podkreślił WSA.

Na podstawie: Wyrok WSA w Poznaniu z 26 kwietnia 2012 r., sygn. akt II SA/Po 160/12, prawomocny

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)