Czytaj też: MC: dowód przez komórkę? To możliwe już w połowie 2017 r.
Według deklaracji ministerstwa cyfryzacji projekt dowodu osobistego w smartfonie (czyli tzw. mID) to jeden z najważniejszych projektów, które opracowywane są w ministerstwie. Jak zapowiedziano, przygotowanie aplikacji oraz zaplecza niezbędnego do funkcjonowania projektu ma trwać od 3 do 12 miesięcy. Długość tego okresu zależeć będzie od ilości projektowanych funkcji oraz ambitności projektu.
Kręgosłup systemu już działa
Z udostępnianych informacji medialnych wynika, że system oparty będzie na mobilnej wersji portalu obywatel.gov.pl zintegrowanego z platformą ePUAP. Według założeń ministerstwa cyfryzacji system zintegrować ma wszystkie narzędzia krajowej e-administracji.
Uwierzytelnianie użytkowników za pomocą systemów bankowych lub operatorów telefonicznych
Z uwagi na wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają bankowe systemy uwierzytelniania użytkowników, ministerstwo wskazuje właśnie na możliwe pośrednictwo instytucji finansowych przy zakładaniu mobilnego dowodu osobistego ( możliwe jest również wykorzystanie systemu obsługi operatora telefonicznego). Jak wskazuje ministerstwo, zalogowanie do banku lub systemu obsługi klienta operatora telekomunikacyjnego będzie wystarczające, żeby potwierdzić tożsamość obywatela. Potwierdzeniem dużych możliwości współdziałania e-administracji z systemem bankowym jest przeprowadzona po raz pierwszy od początku obowiązywania programu „Rodzina 500 plus” internetowa rejestracja wniosków. Większość użytkowników zdecydowało się na wypełnienie i przesłanie oświadczenia właśnie za pomocą serwisów bankowych.
Na marginesie, ale co warte podkreślenia, sukces wykorzystania systemów bankowych przy rejestracji wniosków programu „Rodzina 500 plus” zaowocował także planowanym przez ministerstwo cyfryzacji stworzeniem możliwości łatwiejszego zakładania profilu zaufanego, wykorzystywanego do uwierzytelniania składanych przez Internet pism urzędowych. Docelowo będzie to mogło odbywać się również za pośrednictwem internetowych serwisów bankowych. Pozwoli to ominąć uciążliwą dla wielu potencjalnych użytkowników osobistą wizytę w urzędzie w celu dokonania uwierzytelnienia.
Szeroki katalog możliwości stosowania mID
Według przedstawionych na konferencji Impact16 wstępnych założeń projektu systemu mID, będzie miał on szeroki katalog zastosowań. Poza najbardziej podstawową funkcją – identyfikacyjną, dzięki systemowi użytkownik będzie mógł również: dokonać płatności podatkowych, zgłosić przestępstwo w ramach aplikacji e-policja, realizować recepty, dokonywać zakupów on-line, zamawiać usługi pocztowe, stosować telefon jako kartę parkingową, stosować telefon w systemie e-ZUS, sprawdzać rejestr obecności dzieci w szkole, kupować bilety komunikacji miejskiej, płacić za usługi zdrowotne, kupować karnety na basen, do kina, teatru.
Dowiedz się więcej z książki | |
Podpisy elektroniczne, biometria, identyfikacja elektroniczna
|
Dowód osobisty w telefonie działa już m.in. w Estonii
W 2007 r. przedstawiony został projekt elektronicznego dowodu osobistego „mobile ID”. Funkcjonujący już na terenie Estonii system dostępny jest zarówno na telefony komórkowe, tablety jak i komputery. Wykorzystuje on infrastrukturę operatorów telefonii komórkowej, którzy po otrzymaniu zamówienia od klienta, przesyłają na jego adres kartę SIM wraz z trzema kodami (kod PIN1 dla wymaganej identyfikacji; kod PIN2 działający jako podpis elektroniczny; kod PUK – służący do odblokowywania kodów PIN w przypadku ich zablokowania). Na karcie SIM dowód osobisty zapisany jest w formie cyfrowego dokumentu. System uwierzytelniania tożsamości działa na podstawie sms – kodu, który przesyłany jest na telefon użytkownika. W przypadku zagubienia telefonu, podobnie jak w przypadku kart bankomatowych, należy zadzwonić do właściwego operatora i zablokować kartę SIM. Z chwilą blokady karty, blokuje się także dostęp do usługi mID. System mID, poza wspomnianym podpisem elektronicznym umożliwia także m.in. głosowanie w wyborach, dokonywanie płatności, dostęp do systemów e-administracji.
m.ID to dopiero początek rewolucji e-administracji
Stawiany na wysokiej pozycji na liście priorytetów ministerstwa cyfryzacji projekt mID to pierwszy etap rewolucji w e-administracji. Jak wskazuje ministerstwo, docelowo aplikacja ma obsługiwać także inne niż dowód osobisty dokumenty. Projekt mID jest bowiem częścią większej platformy – pl.ID, celem której jest integrowanie mID z pozostałymi używanymi kartami jak np. karta kredytowa, legitymacja studencka, prawo jazdy.
Początek mID to nie koniec dowodów tradycyjnych
Jak zapewnia ministerstwo cyfryzacji pojawienie się mID nie spowoduje wycofania tradycyjnych dowodów osobistych. Korzystający z mID będzie miał więc wybór, z którego dowodu – tradycyjnego czy w smartfonie, będzie chciał w danej chwili korzystać.
Bezpieczeństwo danych – największe wyzwanie systemu
Najistotniejszym zagadnieniem, przed którym stoją twórcy systemu to zagwarantowanie bezpieczeństwa danych znajdujących się w aplikacji. Nie sposób na ten moment wskazać, jakie zabezpieczenia zastosowane zostaną w systemie. Najprawdopodobniej dane przechowywane będą w postaci cyfrowej, w tzw. „chmurze”. Oznaczać to będzie, że dane nie będą znajdować się bezpośrednio w nośniku – telefonie, lecz każdorazowo przekazywane będą w wymaganym zakresie z wirtualnego dysku.