Gmina otrzymuje dotację celową od Wojewody Śląskiego na realizację zadania – pomoc materialna dla uczniów. I transza dotacji przychodzi w kwietniu, II transza w okolicy listopada. Gmina przyjmuje wnioski zgodnie z ustawą o systemie oświaty , do 15 września danego roku. W drodze decyzji administracyjnej wójt przyznaje na wniosek odpowiednią kwotę stypendium lub zasiłku szkolnego. Na wydanie decyzji zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego ma na to 30 dni, czyli do 15 października powinien wydać decyzję.

Jeżeli wójt wyda decyzję np. na rok szkolny 2009/2010 w celu przyznania jednorazowego świadczenia pieniężnego, to czy otrzymaną I transzę w roku 2010 r. musi również rozdysponować dla uczniów z roku szkolnego 2009/2010?

Czy otrzymana I transza środków – w kwietniu – może być rozdysponowana w oparciu o wnioski składane do 15 września na rok szkolny 2010/2011?

Odpowiedź

Z kwestią przyznawania świadczeń o charakterze socjalnym dla uczniów ściśle związane są zasady rozliczania dotacji celowych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych .

Uzasadnienie

W świetle zapisu art. 90b ust. 1 ustawy o systemie oświaty , uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Świadczenie pomocy materialnej przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) w oparciu o wnioski złożone do dnia 15 września danego roku szkolnego. Środki przeznaczone na udzielenie pomocy materialnej dla uczniów podlegają szczególnemu reżimowi, z uwagi na fakt, iż przyznawane są w formie dotacji celowej z budżetu państwa (art. 90r ust. 1 ustawy o systemie oświaty ). Fakt ten ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o kwestię rozliczenia się przez j.s.t. z otrzymanych środków.

Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że gmina otrzymuje dotację w dwóch transzach. Przyznawana dotacja jest niewątpliwie dotacją przyznawaną na okres jednego roku kalendarzowego. Wynika to przede wszystkim z zapisów ustawy o finansach publicznych . Zasadą ogólną wynikającą z zapisu art. 168 ust. 1 ustawy o finansach publicznych jest, iż dotacje udzielone z budżetu państwa w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlegają zwrotowi do budżetu państwa do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego. Moim zdaniem gmina może więc przyznać stypendium ze środków pochodzących z dotacji na rok kalendarzowy 2010 zarówno uczniom uczącym się w roku szkolnym 2009/2010, jak i rozpoczynającym naukę w roku szkolnym 2010/2011. Istotne jest, aby kwota dotacji celowej została wykorzystana zgodnie ze swoim przeznaczeniem, tzn. zgodnie z przepisami u.s.o. oraz przepisami ustawy o pomocy społecznej   w odpowiednim zakresie, jak również, aby wydatki gminy miały miejsce w danym roku budżetowym i za ten rok zostały rozliczone.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.)