Odpowiedź
Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) – dalej u.d.i.p., do udostępniania informacji publicznej zobowiązane są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne. Tak więc obok organów władzy publicznej do udostępniania informacji publicznej są m.in. podmioty reprezentujące jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego (art. 4 ust. 1 pkt 4 u.d.i.p.) lub podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym (art. 4 ust. 1 pkt 5 u.d.i.p.). Katalog podmiotów nie jest enumeratywny lecz przykładowy, tak więc bez wątpienia należy interpretować go szeroko.
Ograniczenie prawa do informacji publicznej podlega ograniczeniu m.in. ze względu na prywatność osoby fizycznej. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji oraz w przypadku, gdy osoba fizyczna zrezygnuje z przysługującego im prawa (art. 5 ust. 2 u.d.i.p.).
Tak więc z powyższych norm wynika jednoznaczne ograniczenie w prawie dostępu do informacji publicznej w odniesieniu do osób fizycznych. Zastrzeżenie ograniczenia dotyczy osób fizycznych pełniących funkcje publiczne i osób fizycznych, które zrezygnowały z prawa do ochrony swojej prywatności.
Stąd należy uznać, że udostępnienie dokumentów osób, które brały udział w postępowaniu konkursowym na funkcję dyrektora szkoły i którym nie powierzono tej funkcji, będzie naruszeniem normy art. 5 ust. 2 u.d.i.p., chyba że same te osoby zrzekną się tego prawa do ochrony. Na mocy tej normy można natomiast udostępnić dokumenty osoby, której powierzono funkcję dyrektora szkoły, gdyż pełni ona funkcję publiczną.