Pracownik został przyjęty do pracy w jednostce samorządu terytorialnego w maju 2001 r., z ponad 20 letnim stażem pracy nabytym w poprzednich miejscach pracy (zakończone stosunki pracy) otrzymuje dodatek stażowy w wysokości 20% i jest to zatrudnienie podstawowe. W 2009 r. podjął dodatkowe zatrudnienie w samorządowej jednostce kultury (główny księgowy).

W jakiej wysokości, jeśli w ogóle należy naliczyć mu dodatek stażowy?

Odpowiedź

Pracownikowi w instytucji kultury należy zaliczyć poprzednie zakończone okresy zatrudnienia, z wyłączeniem podstawowego okresu zatrudnienia w jednostce samorządowej, tzn. z wyłączeniem okresu zatrudnienia od 2001 r. – chyba, że w instytucji kultury obowiązują przepisy płacowe stanowiące inaczej.

W podstawowym miejscu pracy należy pracownikowi naliczać dodatek stażowy zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych. Jeżeli chodzi o dodatkowe miejsce zatrudnienia – instytucję kultury – to w przypadku gdy w tej instytucji obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23 kwietnia 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury prowadzących w szczególności działalność w zakresie upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 45, poz. 446 z późn. zm.) , zgodnie z § 4 ust. 2-3 do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, a w przypadku dodatkowego zatrudnienia pracownika prawo do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego. Tym samym należy uznać, że pracownikowi w instytucji kultury należy zaliczyć poprzednie zakończone okresy zatrudnienia, z wyłączeniem okresu zatrudnienia w jednostce samorządowej, tzn. z wyłączeniem okresu zatrudnienia od 2001 r. Jednakże, jeżeli w instytucji kultury obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 31 marca 1992 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niektórych instytucji kultury (Dz. U. Nr 35, poz. 151 z późn. zm.), to zgodnie z § 4 ust. 2 do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia. Skoro nie ma tu mowy o zakończonych okresach, lub okresach zatrudnienia podstawowego albo dodatkowego, wliczeniu podlega każdy okres zatrudnienia niezależnie od jego charakteru i tego, czy nadal trwa albo czy już się skończył.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23 kwietnia 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury prowadzących w szczególności działalność w zakresie upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 45, poz. 446 z późn. zm.)