Pytanie użytkownika LEX Administracja:

Czy pracownicy na kierowniczych stanowiskach urzędniczych nie mogą po zmianie rozporządzenia otrzymywać dodatku funkcyjnego?

 W dniu 17 maja 2018 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15.05.2018r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych ( Dz. U. poz.936) nie ma w nim jednak tabeli o dodatkach funkcyjnych dla stanowisk kierowniczych urzędniczych czy to oznacza, że pracownicy ci nie mogą po zmianie otrzymywać dodatku funkcyjnego?

ODPOWIEDŹ

Stosownie do art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U.2016.902 z późn. zm. - zwana dalej u.p.s.), pracownikowi samorządowemu może zostać przyznany dodatek funkcyjny.

 Zgodnie z art. 39 ust. 2 u.p.s. pracodawca może, może określić warunki i sposób przyznawania dodatku funkcyjnego. Natomiast rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15.05.2018r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych ( Dz. U. Poz.936), odnosi się tylko do maksymalnej wysokości dodatku funkcyjnego dla określonych kategorii pracowników samorządowych(pracujących na podstawie wyboru i mianowania).

 Jak wskazuje Artur Rycak, art. 36 ust. 4 u.p.s., przewiduje możliwość przyznawania dodatków funkcyjnych wszystkim pracownikom, bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy, a zatem także pracownikom umownym. W przepisach ustawy ani rozporządzenia nie uregulowano żadnych zasad przyznawania dodatków funkcyjnych dla pracowników umownych. Zgodnie z art.39 ust. 2 pkt 2 ustawy warunki przyznawania i wypłaty tych dodatków mają być ustalane w regulaminach wynagradzania u poszczególnych pracodawców.

 Odnosząc powyższe do omawianego przypadku, pracownikom samorządowym na stanowiskach kierowniczych urzędniczych może być przyznany dodatek funkcyjny.