TAK. Do przeniesienia takiej decyzji konieczna będzie zgoda spadkobierców osoby, dla której decyzja została wydana.
Zgodnie z art. 63 ust. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r., poz. 647) organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie.
Warunkiem uzyskania decyzji o warunkach zabudowy nie jest posiadanie jakiegokolwiek prawa do nieruchomości objętej decyzją, sama decyzja również nie rodzi żadnych praw do nieruchomości. Decyzja o warunkach zabudowy zawsze wydana jest na rzecz jej adresata, wnioskodawcy, zaś inne osoby, mogą uzyskać przeniesienie jej na swoją rzecz (a zatem uzyskać możliwość wykorzystania jej w ewentualnym procesie inwestycyjnym) jedynie za zgodą osoby, której przysługuje prawo powołania się na tę decyzję (czy to pierwotnego wnioskodawcy, czy też osoby, która nabyła prawo z decyzji wskutek przeniesienia na podstawie art. 63 ust. 5 ustawy) – wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2010 r., II OSK 646/09, LEX nr 597749.
Prawa z decyzji o warunkach zabudowy w żaden sposób nie są związane z własnością nieruchomości, niezależnie od tego, czy inwestor był właścicielem nieruchomości. Nabycie własności nieruchomości nie oznacza nabycia praw z decyzji o warunkach zabudowy. Zgoda właściciela nieruchomości, który nie był adresatem decyzji o warunkach zabudowy nie daje możliwości przeniesienia decyzji o warunkach zabudowy.
Nie oznacza to jednak, ze w przypadku śmierci strony, dla której została wydana decyzja o warunkach zabudowy, nie ma już możliwości przeniesienia tej decyzji. W myśl art. 30 § 4 kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni. Status strony w postępowaniu administracyjnym podlega swoistemu dziedziczeniu. Nie dotyczy to tylko postępowań będących w toku. Strona postępowania administracyjnego ma pewne uprawnienia także po zakończeniu postępowania (wydaniu decyzji ostatecznej), które wynikają z przepisów postępowania i z przepisów prawa materialnego. Po zakończeniu postępowania administracyjnego nie wygasa reguła następstwa prawnego, które należy wyprowadzić z regulacji materialnoprawnej prawa administracyjnego w związku z przepisami prawa cywilnego – wyrok NSA z dnia 10 lutego 2009 r., I OSK 329/08, LEX nr 515989.
W razie śmierci strony organ administracji publicznej musi rozstrzygnąć, czy uprawnienia lub obowiązki, których dotyczy postępowanie, mają charakter osobisty, czy rzeczowy lub majątkowy (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2010 r., I SA/Wa 1621/09, LEX nr 750701). Od tego zależy możliwość wstąpienia następców prawnych do postępowania (przejęcie uprawnień strony przez następców prawnych).
Uprawnienia z decyzji o warunkach zabudowy są zbywalne, przesądza już o tym sama treść art. 63 ust. 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym , który pozwala na przenoszenie praw z tej decyzji. Prawo cywilne przesądza, czy określone prawo jest dziedziczne. Stosownie do art. 922 kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
Prawa z decyzji o warunkach zabudowy, pomimo wydania takiej decyzji dla oznaczonej osoby, nie są ściśle związane z osoba adresata decyzji. O treści decyzji o warunkach zabudowy nie decydują żadne osobiste przymioty strony, ocenia się tylko okoliczności dotyczące planowanej inwestycji i cechy nieruchomości. Niewątpliwie decyzja o warunkach zabudowy ma charakter majątkowy, a nie osobisty. Możliwość jej przenoszenia na inne podmioty w drodze czynności prawnej, przesądza także o dziedzicznym charakterze praw z niej wynikających.
Wobec tego, po śmierci adresata decyzji o warunkach zabudowy, jego spadkobiercy mogą złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeniesienie tej decyzji na inny podmiot, lub sami skorzystać z praw z niej wynikających. Zgoda na przeniesienie decyzji powinna pochodzić od wszystkich spadkobierców – wynika to z art. 199 k.c. w zw. z art. 1035 k.c. Wyrażenie zgody na przeniesienie praw z decyzji o warunkach zabudowy jest zbyciem praw do przedmiotu należącego do spadku.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r., poz. 647)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)