Do starosty wpłynął wniosek w sprawie zmiany pozwolenia na wytwarzanie odpadów poprzez zwiększenie ilości wytwarzanych odpadów oraz dodanie kolejnych rodzajów odpadów. Zarówno zwiększenie ilości, jak i dodanie nowych pozycji dotyczy odpadów, które nie powstają w związku z eksploatacją instalacji.
Co w takiej sytuacji powinien zrobić starosta?
Odpowiedź:
Formalnie starosta powinien wydać decyzje odmawiająca zmiany pozwolenia na wytwarzanie odpadów, gdyż rozszerzenie pozwolenia dotyczy odpadów, które nie powstają w związku z funkcjonowaniem instalacji.
W mojej ocenie, starosta nie popełni błędu, jeśli zwykłym pismem poinformuje wnioskodawcę, że nie musi na wytwarzanie wnioskowanych odpadów uzyskiwać zmiany decyzji - pozwolenia na wytwarzanie odpadów i wystarczającym jest prowadzenie ewidencji odpadów i składanie raz do roku zestawienia danych o odpadach do marszałka województwa.
We wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów uwzględnia się odpady wytwarzane w związku z funkcjonowaniem instalacji na terenie zakładu. Do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) – dalej p.o.ś., nie została przeniesiona treść art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) – dalej u.o. z 2001 r., stąd odpady wytworzone poza instalacją nie są objęte pozwoleniem na wytwarzanie odpadów.
Uzasadnienie:
Pozwolenie na wytwarzanie odpadów wiąże się z funkcjonowaniem instalacji na terenie zakładu. Nieobowiązujący art. 17 ust. 3 u.o. z 2001 r. brzmiał: W pozwoleniu na wytwarzanie odpadów uwzględnia się wszystkie odpady wytwarzane przez danego wytwórcę w danym miejscu.
Oznaczało to, że we wniosku przedsiębiorca ujmował wszystkie wytwarzane przez siebie odpady, a więc nie tylko te wytwarzane w związku z funkcjonowaniem instalacji ale również pozostałe odpady, z wyłączeniem odpadów komunalnych, odpadów z wypadków, odpadów powstałych w wyniku klęsk żywiołowych oraz odpadów powstałych w wyniku poważnej awarii lub poważnej awarii przemysłowej.
Przyjmowano, że miejscem wytwarzania odpadów jest cały zakład, rozumiany jako jedna lub kilka instalacji wraz z terenem, do którego prowadzący instalacje posiada tytuł prawny oraz znajdującymi się na nim urządzeniami (zgodnie z art. 3 pkt 48 p.o.ś.). Ujęcie w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów, odpadów wytwarzanych poza instalacją zwalniało z uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi.
Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) nie przewidują funkcjonowania PGON ani informacji o wytwarzanych odpadach. Także nie wydaje się pozwoleń dla odpadów wytwarzanych poza instalacjami. Oznacza to, że dla odpadów wytworzonych poza instalacjami prowadzi się jedynie ewidencję oraz sporządza się sprawozdaniach o wytwarzanych odpadach i sposobach gospodarowania nimi, które przekazuje się marszałkowi województwa.