Prawnie formuła dialogu technicznego została uregulowana w nowych dyrektywach europejskich, które poświęcone są zamówieniom publicznym. Zarówno europejskie, jak i polskie regulacje dotyczące dialogu są elastyczne i pozostawiają decyzję o sposobie jego przeprowadzenia zamawiającemu.

Dialog techniczny to narzędzie pomocne zamawiającemu >>>

Podjęcie dialogu jest jednak korzystne dla obu stron. Po pierwsze dlatego, że konsultacje można przeprowadzić przed pozyskaniem środków na realizację zamówienia. Wówczas dzięki dialogowi technicznemu przyszły inwestor może dowiedzieć się m.in. ile potrzebuje pieniędzy na wykonanie projektu.

Dialog techniczny to przede wszystkim możliwość stworzenia punktu, w którym potrzeby zamawiającego spotykają się z możliwościami potencjalnego wykonawcy. Prowadzenie szczegółowych konsultacji z zamawiającym pozwala firmie zaprezentować się nie tylko w roli wykonawcy projektu, ale także jako zaufanemu i rzetelnemu partnerowi biznesowemu. Dzięki dialogowi technicznemu, wykonawca ma szansę wpłynąć na kształt inwestycji odpowiednio wcześniej, a w konsekwencji dostarczyć zamawiającemu produkt szyty na miarę jego oczekiwań.

Powyższy tekst pochodzi z oficjalnej informacji prasowej spółki Skanska

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. 631 pytań i odpowiedzi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł