Jest projekt ustawy regulującej sprawę roszczeń ws. dekretu Bieruta

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej miasta stołecznego Warszawy został opublikowany projekt ustawy regulującej sprawę roszczeń, wysuwanych na podstawie dekretu Bieruta z 26 października 1945 r.


Wniosek o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste

Zgodnie z projektem prawo złożenia wniosku o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste przysługiwałoby:

  • poprzednim właścicielom lub następcom prawnym właścicieli nieruchomości przejętych przez państwo na podstawie dekretu, jeżeli złożyli w trybie i terminie określonym w art. 7 ust. 1 dekretu wnioski o przyznanie własności czasowej,
  • poprzednim właścicielom lub następcom prawnym właścicieli nieruchomości przejętej w trybie dekretu, pomimo niezłożenia wniosku w trybie art. 7 ust. 1 dekretu, o ile nieruchomość stanowi dom jednorodzinny bądź dom, w którym liczba izb nie przekracza 20, i jednocześnie nieruchomości te znajdują się w posiadaniu osoby uprawnionej
  • poprzednim właścicielom lub następcom prawnym właścicieli nieruchomości, którzy złożyli wniosek o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste w trybie i terminie określonym w uchwale nr 11 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1965 r.


Wniosek o rekompensatę

Natomiast do złożenie wniosku o rekompensatę uprawnione byłyby osoby fizyczne (bądź ich spadkobiercy), które były właścicielami nieruchomości w chwili jej przejęcia, a którym nie przysługuje prawo do ustanowienia użytkowania wieczystego ani odszkodowanie. Identyczne uprawnienie przysługiwałoby spółkom handlowym, które były właścicielami nieruchomości w chwili jej przejęcia, a tajże każdemu współwłaścicielowi, jeżeli w chwili przejęcia prawo do nieruchomości stanowiło przedmiot współwłasności

Rekompensata zostałaby określona w wysokości procentowej w stosunku do wartości przejętej nieruchomości (niestety dokładne wartości nie zostały jeszcze podane).


Wniosek o odszkodowanie

Projekt zakłada również, że odszkodowanie przysługiwałoby:

  • poprzedni właściciel bądź następca prawny właściciela nieruchomości przejętej w trybie dekretu, jeżeli złożyli w trybie i terminie określonym w art. 7 ust. 1 dekretu wnioski o przyznanie własności czasowej,
  • poprzedni właściciel bądź następca prawny właściciela, którzy złożyli wniosek o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste w trybie i terminie określonym w uchwale nr 11 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1965 r.


Tylko rok na złożenie odpowiedniego wniosku

Władze Warszawy chcą dodatkowo zabezpieczyć interesy miasta poprzez wprowadzenie przepisu mówiącego, iż odpowiednie wnioski mogą być składane w terminie 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Po upływie tego terminu organ wyda decyzję o wygaśnięciu roszczeń.


Około 12 tys. ha gruntów objętych tzw. dekretem Bieruta

Dekret z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy, podpisany przez ówczesnego prezydenta Polski Bolesława Bieruta, objął obszar miasta stołecznego Warszawy. Skutkiem wejścia w życie dekretu było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez Gminę Miasta Stołecznego Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego. Dekretem z 1945 r., objęto około 12 tys. ha gruntów, w tym około 20-24 tys. nieruchomości.

W naszej części Europy jedynie Polsce nie udało się jeszcze uregulować prawnie zakresu i sposobu naprawienia krzywd, wyrządzonych aktami nacjonalizacyjnymi, wydanymi na skutek zmian politycznych wynikających z zakończenia drugiej wojny światowej. Akty te, wydawane od 1944 r. aż do 1962 r., przewidywały przejęcie od dotychczasowych właścicieli ich nieruchomości gruntowych, budynkowych i lokalowych.