Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Wójt gminy ustalił dla jednej z mieszkanek gminy wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przyczyną był brak złożenia przez nią w terminie wymaganej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Decyzja dotyczyła okresu poprzedzającego jej wydanie, jak i okresu po niej następującego.

Kobieta wyjaśniła, iż nie złożyła deklaracji w terminie, bowiem rada gminy w uchwale wyznaczyła termin złożenia deklaracji wcześniejszy niż dzień wejścia w życie uchwały. Konsekwencją tej wady było to, że mieszkanka nie mogła dochować terminu dla złożenia deklaracji.


WSA uznał, iż decyzja, określająca opłatę za gospodarowanie odpadami, stanowi w istocie decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego, o której mowa w art. 21 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.).


Zdaniem sądu decyzja określająca powinna wskazywać wprost okres, którego dotyczy i nie powinna ona działać na przyszłość.


Określenie wysokości opłaty możliwe jest jedynie za okresy, w których powstał obowiązek jej uiszczenia oraz uległ on konkretyzacji, czyli przekształcił się w zobowiązanie.


Organ zatem, wydając decyzję określającą powinien ograniczyć się do tych miesięcy, za które zobowiązanie do uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi już powstało – uznał sąd.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 28 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 304/14, nieprawomocny

Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.