Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) wśród przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wymieniono urządzenia lub zespoły urządzeń umożliwiające pobór wód podziemnych z tej samej warstwy wodonośnej, o zdolności poboru wody nie mniejszej niż 1 m3 na godzinę, inne niż wymienione w pkt 70, jeżeli w odległości mniejszej niż 500 m znajduje się inne urządzenie lub zespół urządzeń umożliwiające pobór wód podziemnych o zdolności poboru wody nie mniejszej niż 1 m3 na godzinę, z wyłączeniem zwykłego korzystania z wód.
Na jakim etapie powinno zostać przeprowadzone postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej: po zatwierdzeniu projektu prac geologicznych a przed fizycznym wykonaniem odwiertu, czy przed uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego (w przypadku studni wierconych wydawane jest już po wykonaniu odwiertu)?
Projektowana studnia służyć będzie do zaopatrzenia w wodę szkoły i nie będzie powiązana z instalacją "mogącą oddziaływać na środowisko".
W ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) - dalej u.o.o.ś. decyzja środowiskowa wymagana jest dla planowanych przedsięwzięć i powinna być wydana przed jego realizacją. W powyższej ustawie dla wykonania ujęć wody podziemnej nie przewiduje się możliwości żądania decyzji środowiskowej przed wydaniem decyzji z zakresu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981).
Jeżeli postępowanie ma być prowadzone przed pozwoleniem wodnoprawnym, to co w przypadku gdy decyzja środowiskowa będzie "negatywna" a odwiert został wykonany w oparciu o decyzję zatwierdzającą projekt prac geologicznych oraz posiadający zatwierdzoną dokumentacją geologiczną po wykonaniu robót?
Logicznym wydaje się, aby postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej zostało przeprowadzone przed rozpoczęciem robót w oparciu o projekt prac geologicznych (mimo niepełnych danych).
Odpowiedź:
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach powinna być uzyskana przed wystąpieniem z wnioskiem o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych (por. art. 72 ust. 1 pkt 6 u.o.o.ś.)
Nie ma przeszkód do jej wcześniejszego uzyskania, w szczególności przed decyzją zatwierdzającą projekt prac geologicznych i górniczych, jeżeli tylko na podstawie posiadanych na tym etapie informacji możliwe będzie prawidłowe sporządzenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej oraz karty informacyjnej przedsięwzięcia. Należy także mieć na uwadze, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach może być dołączona do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych w terminie maksymalnie 4 lat od dnia uprawomocnienia się tej decyzji (por. art. 72 ust. 1 pkt 6 i ust. 3 u.o.o.ś.).
Jeżeli decyzja środowiskowa będzie negatywna, a odwiert zostanie już wykonany, to z uwagi na brak możliwości uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, nie będzie możliwe kontynuowanie realizacji przedsięwzięcia.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.