Tusk: wydatki na szkolną wyprawkę będą mniejsze
Projekt nowelizacji ustawy o oświacie, który przyjął we wtorek rząd, umożliwi wprowadzenie darmowego podręcznika dla polskich uczniów - powiedział premier Donald Tusk i podkreślił, że nowe regulacje stworzone są z myślą o rodzicach, którzy ponoszą ciężar wydatków na szkole wyprawki dla swoich dzieci.
Darmowe podręczniki docelowo dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjum
Projekt nowelizacji zakłada, że już 1 września 2014 r. pierwszoklasiści rozpoczną nowy rok szkolny z darmowym elementarzem (ma zawierać 4 części: polonistyczną, społeczną, przyrodniczą i matematyczną). W kolejnych latach darmowy podręcznik trafi do uczniów klas drugich (rok 2015/2016) i trzecich (rok 2016/2017). Docelowo w 2017 r. darmowe podręczniki będą otrzymywać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Formalnym właścicielem podręczników i ćwiczeń będzie organ prowadzący szkołę. Podręczniki mają być jedynie wypożyczane uczniom, czyli trzeba będzie je zwracać, natomiast ćwiczenia zostaną przekazane im na stałe. Autorzy projektu przewidują, że podręczniki i materiały edukacyjne powinny służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom uczniów.
Dotacje celowe dla samorządów
Organy prowadzące szkoły podstawowe i gimnazja otrzymają dotacje celowe na zakup : podręczników do nauczania języka obcego, materiałów edukacyjnych do jego nauczania lub materiałów ćwiczeniowych dla klas I-III szkoły podstawowej, podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla klas IV-VI szkoły podstawowej i podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla wszystkich klas gimnazjum. Zmiana ta będzie wdrażana stopniowo.
Darmowe podręczniki powinny w znacznym stopniu odciążyć budżet rodzinny. W bieżącym roku szkolnym na podręczniki przeciętnie wydano aż 382 zł w przeliczeniu na jedno dziecko, wynika z badań CBOS.