Stwarza to możliwość udzielania usług opiekuńczych osobom bezdomnym, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność potrzebują częściowej pomocy i opieki w zaspakajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, ale nie wymagają usług jednostek świadczących całodobową opiekę.
Kancelaria prezydenta przypomina, że schroniska będą zapewniały tymczasowe schronienie oraz usługi opiekuńcze i ukierunkowane na możliwości wyjścia z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.
Ustawa przewiduje wyjątek dotyczący osób bezdomnych, które wymagają całodobowej opieki, w stosunku do których wydano decyzję o skierowaniu ich do domu pomocy społecznej. Osoby te będą mogły być skierowane do schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi na czas oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej, jednak nie dłużej niż na okres cztery miesięcy.
Ustawa wprowadza także zmianę określającą rejestr placówek zapewniających miejsca noclegowe jako rejestr miejsc, w których gmina udziela tymczasowego schronienia w schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, noclegowniach oraz ogrzewalniach.
MERITUM Pomoc społeczna. Wsparcie socjalne
Nowela wprowadza też regulacje doprecyzowujące wymagania dotyczące kwalifikacji osób zatrudnionych przy wykonywaniu usług w schronisku dla bezdomnych, w schronisku dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi oraz w ogrzewalniach i noclegowniach. Osoby pracujące w tych placówkach, niemające wymaganych kwalifikacji, mogą nadal wykonywać powierzone czynności do 31 grudnia 2020 r.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do rejestru miejsc udzielania tymczasowego schronienia, które wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Czytaj też TUTAJ