Zmiany legislacyjne pożądane
Protestujący domagają się zmian legislacyjnych, m.in. zrównania wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach gminnych, powiązanej z płacą minimalną przejrzystej ścieżki awansu zawodowego, dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni rocznie po przepracowaniu 3 lat w zawodzie pracownika socjalnego, asystenta rodziny i koordynatora pieczy zastępczej, gwarancji bezpieczeństwa osobistego i cyklicznych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa.
Postulują również, aby dodatek terenowy dla pracowników socjalnych, asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej zależał od przeciętnego wynagrodzenia.
Poważne problemy kadrowe
Jak podkreśla ekspert, Paweł Maczyński, pracownik socjalny w OPS Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, poważne problemy kadrowe dotykają publiczną pomoc społeczną. - Powszechnie obserwowanym zjawiskiem jest: rezygnacja pracowników socjalnych z wykonywania zawodu i zmiana przez nich charakteru świadczonej pracy, starzenie się kadry osób zatrudnionych na tym stanowisku oraz brak chętnych studentów pracy socjalnej do zatrudnienia w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej – podkreśla.
Czytaj też: Minister Rafalska: po podwyżki do samorządowców
Sytuacja pracowników socjalnych jest zła
- Sytuacja zawodowa pracowników OPS-ów i w ogóle jednostek pomocy społecznej w kontekście docenienia wymagającej pracy, także pod względem zarobków, jest po prostu zła – podkreśla Michał Bochenek, prawnik i praktyk pomocy społecznej.
Jak dodaje, nie jest prawidłowe, aby zarobki pracowników np. socjalnych nie odbiegały bardzo często od płacy minimalnej. Dodatek za pracę w terenie, który wynosi obecnie 250 zł, nie rekompensuje minimalnych wynagrodzeń proponowanych często przez samorządowych pracodawców.
Czytaj też: Widać progres w pomocy społecznej, ale sytuacja zawodowa pracowników jest zła
Protest organizują Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Rodziny i Komisje Zakładowe NSZZ "Solidarność".
Zobacz też komentarze praktyczne:
Zatrudnienie pracowników socjalnych
Obowiązki i uprawnienia pracowników socjalnych
Jak zdobyć kwalifikacje pracownika socjalnego – przegląd możliwości
Cena promocyjna: 99.5 zł
Cena regularna: 199 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.