Do burmistrza wpłynęło pismo ze skargą na sąsiada zarzucające mu spalanie odpadów w piecu c.o. Przeprowadzono juz dwie kontrole burmistrza i kilka straży miejskiej w tym zakresie i nie stwierdzono nieprawidłowości. Piec jest nowy, opalany flotem, śmieci są segregowane (dowody - zdjęcia worków z posegregowanymi odpadami do przekazania) i oddawane usługom, są potwierdzenia wpłat opłat za śmieci, przeglądy kominowe. Sprawa komina toczy się również w nadzorze budowlanym, który ciągle umarza postępowania, bo nie stwierdza nieprawidłowości i budowa jest legalna. Wzywana jest policja, która przyjeżdża i nic nie stwierdza, bo zadymienie lekkie występuje tylko przy rozpalaniu pieca.


Jakie czynności winien podjąć jeszcze burmistrz, co może jeszcze skontrolować, ewentualnie gdzie wystąpić o pomoc w rozwiązaniu problemu, bo skarżący ciągle pisze i dostarcza zdjęcia jak sąsiad dymi?

Odpowiedź:

Moim zdaniem w opisanym w pytaniu przypadku organ ochrony środowiska (burmistrz) właściwy do kontroli osób fizycznych w ramach korzystania ze środowiska praktycznie wyczerpał ustawowe możliwości nadzoru w przedmiotowym zakresie.


Jeżeli kolejne kontrole organu ochrony środowiska oraz organu nadzoru budowlanego, straży miejskiej i policji nie potwierdzają zarzutów formułowanych przez sąsiada, to moim zdaniem, należy poinformować interweniującego, że w trakcie kolejnych kontroli organu (i innych instytucji) nie stwierdzono naruszeń przepisów w zakresie gospodarowania odpadami przez kontrolowaną osobę fizyczną.


Burmistrz może jednocześnie wskazać, że interweniujący może dochodzić roszczeń od sąsiada na drodze cywilnej. Jeżeli nie zachodzą nowe okoliczności w sprawie (nowe dowody), nie widzę podstaw podejmowania kolejnych interwencji.


Osoba interweniująca może na burmistrza złożyć skargę do rady gminy, a ta potwierdzi lub nie prawidłowość działania burmistrza.


Mogę jedynie zasugerować, aby w przypadku gdyby organ jednak podjął kolejną kontrolę, przyjrzał się pozostałości po spalaniu, czy nie ma w nich śladów niedopalonych odpadów oraz spróbował zbilansować wytwarzane odpady (ze względu na ilość osób i wskaźniki) oraz odpady odebrane.

Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.