Gmina złożyła skargę na postanowienie generalnego dyrektora ochrony środowiska uchylające postanowienie wojewody dotyczącego sprostowania oczywistego błędu pisarskiego, zmieniającego numer działki.
WSA uznał, że skarga nie jest zasadna. Według Sądu nie można numerów określających poszczególne działki, na których ma być realizować inwestycja traktować jako niemających znaczenia. Numer działki jest desygnatem konkretnej powierzchni gruntu z wszelkimi z tego wynikającymi konsekwencjami w aspekcie przepisów prawa. Nie mogą podlegać sprostowaniu w trybie art. 113 ( 1 kpa błędy i omyłki istotne, których dopuszczono się w stosowaniu prawa, ocenie stanu faktycznego i jego kwalifikacji prawnej oraz ustalenia konsekwencji prawnych zastosowania określonej normy prawnej.
NSA rozpatrujący skargę kasacyjną zgodził się ze stanowiskiem WSA. Uznał, iż sprostowanie w decyzji administracyjnej numeru działki, określającego w istocie, której nieruchomości sprawa dotyczy, nie jest możliwe w drodze postanowienia o sprostowaniu oczywistej omyłki na podstawie art. 113 ( 1 kpa . Zdaniem NSA przepis ten jednoznacznie bowiem stanowi, że organ administracji publicznej może z urzędu lub na żądanie strony prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz "inne oczywiste omyłki" w wydanych przez ten organ decyzjach. Numer działki niewątpliwie stanowi cechę kwalifikującą ją i każda omyłka w obrębie numeru działki w istocie dotyczy tejże cechy kwalifikującej działkę, nie może być więc traktowana jako "oczywista omyłka" taka jak oczywisty błąd rachunkowy czy też pisarski, lecz błąd merytoryczny, którego nie można sprostować postanowieniem wydanym na podstawie art. 113 ( 1 kpa . Usunięcie wady powstałej w wyniku podania w decyzji nieprawidłowego numeru działki może nastąpić wyłącznie w drodze decyzji administracyjnej – podkreślił NSA.
Na podstawie: Wyrok NSA z 3 grudnia 2011 r., sygn. akt II OSK 1950/10, prawomocny
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Błędny numer działki może zostać usunięty wyłącznie w drodze decyzji administracyjnej (II OSK 1950/10)
Każda omyłka w obrębie numeru działki w istocie dotyczy cechy kwalifikującej działkę, nie może być więc traktowana jako oczywista omyłka, taka jak oczywisty błąd rachunkowy czy też pisarski, lecz błąd merytoryczny, którego nie można sprostować postanowieniem. Usunięcie wady powstałej w wyniku podania w decyzji nieprawidłowego numeru działki może nastąpić wyłącznie w drodze decyzji administracyjnej uznał NSA.