W ubiegłym roku wydatki państwa na inwestycje sięgały prawie 150 mld zł. Dla porównania, w 2004 roku nakłady na inwestycje te były kilkukrotnie mniejsze, bo wyniosły „zaledwie” 48 mld zł. Tak ogromne kwoty wymagają odpowiedzialnego wydatkowania. Nie tylko na etapie rozliczania inwestycji czy ewaluacji na poziomie struktur europejskich, ale również od momentu konstruowania oferty przetargowej, zgłaszania podwykonawcy czy kontrahenta i wreszcie – analizy konkursu ofert.
A wiedza ta wymaga stałego pogłębiania:
- Przepisy o zamówieniach publicznych, które są podstawą ponoszenia znaczących wydatków wymagają szczególnej uwagi i metodycznego uzupełniania wiedzy. W przypadku zamówień publicznych nie możemy mówić o brawurze, ale o gruntownej, pogłębionej analizie z uwzględnieniem wszystkich czynników zewnętrznych. My pokazujemy, jak skutecznie tworzyć i egzekwować zamówienia w dynamicznym środowisku, jak być elastycznym, a zarazem skutecznym „samorządowcem” – mówi Włodzimierz Dzierżanowski, kierownik Studium zamówień publicznych w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego,
Elementem odpowiedzialnego inwestowania jest także zawieranie umów na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy jednostką samorządową a podmiotem prywatnym. A zatem w momencie, kiedy zamówienie publiczne (budowa, finansowanie, eksploatacja sprzętu, zarządzanie i consulting w inwestycji) jest wspierane lub realizowane przez firmę:
- Co do zasady takie inwestycje pomagają obu stronom. Partnerowi publicznemu bo może liczyć m.in na "know how" oraz nowe źródła finansowania inwestycji publicznych, zaś drugiej stronie tak poszukiwaną w czasie kryzysu stabilność. PPP jest coraz bardziej poszukiwanym modelem współpracy, o czym świadczy m.in. zapotrzebowanie sektora publicznego na odpowiednio wykwalifikowany personel, a co za tym idzie także na tego rodzaju studia– mówi Jan Pietraszek, prowadzący kierunek Partnerstwo Publiczno-Prywatne dla przedstawicieli administracji publicznej w CKP Uczelni Łazarskiego.
Czego można nauczyć się na studiach z zakresu inwestycji publiczno-prywatnych? „Samorządowcy” zdobędą praktyczną wiedzę umożliwiającą skuteczną ocenę wiarygodności przedsiębiorstwa, z którym będą w przyszłości tworzyć partnerstwa. Podczas trwania studiów zapoznają się także z metodyką projektowania inwestycji w kontekście zorganizowania finansowania projektów na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Studia przygotują ich także do skutecznego poruszania się na rynku finansowym oraz kapitałowym.
Więcej informacji o studiach podyplomowych: www.ckp.lazarski.pl