Sto rodzin w Tychach na Śląsku przez siedem lat będzie korzystać z komputerów i bezpłatnego dostępu do internetu. W styczniu w mieście zainaugurowany zostanie projekt współfinansowany z unijnych środków, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Na realizację projektu tyski samorząd pozyskał ponad 750 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Nazywane analfabetyzmem XXI wieku wykluczenie cyfrowe to zjawisko skutkujące podziałem społeczeństwa na grupę, która bezproblemowo posługuje się nowoczesnymi formami komunikacji, oraz na pozostałą część, bez takich możliwości.

Takie wykluczenie dotyka m.in. dzieci z uboższych rodzin, niepełnosprawnych, osoby starsze i długotrwale bezrobotne. Jego efektem może być niższy poziom wynagrodzeń, ograniczony dostęp do życia kulturalnego, a w przyszłości także trudności w załatwieniu urzędowych formalności.
,,Trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie bez dostępu do internetu, który umożliwia załatwianie wielu spraw szybciej i łatwiej, zapewnia lepszy dostęp do informacji, daje szansę rozwoju - nie tylko najmłodszym pokoleniom" - ocenia zastępca prezydenta Tych ds. gospodarki przestrzennej, Michał Gramatyka.

Tyski projekt skierowany jest do rodzin o niskich dochodach (uprawniających do korzystania z pomocy społecznej lub świadczeń rodzinnych), a także rodzin wielodzietnych, zastępczych oraz osób niepełnosprawnych. Nabór rozpoczyna się w styczniu.

Każdy uczestnik projektu odbędzie kurs obsługi komputera i korzystania z podstawowego oprogramowania. Stu wybranym gospodarstwom domowym zostanie na siedem lat wypożyczony sprzęt komputerowy (formalnie pozostanie on własnością miasta), rozpocznie się też przetarg na zakup usługi dostępu do internetu. Do końca marca wszyscy uczestnicy projektu mają już mieć i sprzęt, i dostęp do internetu.

W Tychach część spraw urzędowych można załatwić w sieci. Mieszkańcy mają m.in. dostęp do elektronicznej rekrutacji do szkół i przedszkoli, internetowego katalogu miejskich bibliotek oraz ofert pracy udostępnianych przez Urząd Pracy. Można też prowadzić korespondencję elektroniczną z Urzędem Miasta.

,,Staramy się, aby Tychy były miastem wyróżniającym się nowoczesnymi rozwiązaniami, a rozwój infrastruktury technologicznej powinien odbywać się dwutorowo: z jednej strony stawiamy na nowe funkcjonalności, z drugiej musimy zrobić wszystko, aby jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać" - wyjaśnił Gramatyka.

Zapewnił, że liczba tego typu rozwiązań będzie w mieście coraz większa; rosnąć ma również liczba użytkowników internetu. W mieście działają m.in. hot-spoty. Informacje dotyczące najnowszego projektu można znaleźć na stronie internetowej: www.dacszanse.umtychy.pl (PAP)
mab/ hes/