Problem dostępu osób w kryzysie bezdomności do testów na COVID-19 został zasygnalizowany podczas ostatniego posiedzenia Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. W związku z tym zastępca RPO Maciej Taborowski sygnalizuje problem Waldemarowi Krasce, sekretarzowi stanu w Ministerstwie Zdrowia. 

Czytaj również: Farmaceuta wykona test na Covid-19, ale też zbada saturację i poziom cukru>>

Problemy tych osób w pandemii

Przedstawiciele organizacji społecznych zajmujących się udzielaniem pomocy osobom w kryzysie bezdomności zwrócili uwagę, że w przychodniach odmawia się tym osobom udzielenia porady lekarskiej i wystawienia zlecenia na bezpłatne wykonanie testu diagnostycznego RT-PCR na COVID-19. Wynika to z tego, że w większości nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego.

Testy wykonują organizacje społeczne, ale nawet w przypadku pozytywnego wyniku, informacja o zakażeniu nie trafia do systemu teleinformatycznego, a osoba nie jest oficjalnie objęta obowiązkiem izolacji.

Bochenek Michał: Schronienie dla osób bezdomnych – sposoby realizacji >

Rzecznik uważa, że pomocne w rozwiązaniu tego problemu byłoby umożliwienie osobom w kryzysie bezdomności wykonywania bezpłatnych testów w aptekach i punktach wymazowych. Dzięki temu informacja o wynikach trafiałaby do ogólnopolskiej bazy danych osób chorych na COVID-19.

 


Niespójność rozwiązań prawnych

Rzecznik zwraca też uwagę na problem niespójności rozwiązań prawnych i specyficznej sytuacji osób w kryzysie bezdomności. W przepisach dotyczących zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych, w tym COVID-19, przewidziano kilka sytuacji, kiedy osoba powinna pozostawać w odosobnieniu.

Kwarantanna - zasady kierowania i odbywania >

Wynika z nich, że pozytywny wynik testu na COVID-19 powoduje, że osoba zakażona ma obowiązek poddania się izolacji w warunkach domowych. Natomiast do izolatorium można trafić w przypadku stosownej decyzji lekarza lub organu inspekcji sanitarnej.

Rzecznik dostrzega konieczność dostosowania tych przepisów z uwzględnieniem specyficznej sytuacji osób bezdomnych. Osoby te, w przypadku stwierdzonego zakażenia wirusem SARS-CoV-2, powinny niezwłocznie otrzymać skierowanie do izolatorium i mieć zapewniony transport do tego miejsca odosobnienia.

Z tych wszystkich powodów RPO sygnalizuje problem Ministerstwu Zdrowia. Zwraca uwagę, że jego rozwiązanie jest pożądane ze względu na konieczność zapewnienia wszystkim obywatelom, w tym osobom bezdomnym, prawa do ochrony zdrowia, ale również ze względu na realizację ciążącego na władzach publicznych obowiązku zwalczania chorób epidemicznych.