Art. 13 ustawy o samorządzie powiatowym (Dz.U.2015.1445) stanowi, iż uchwały rady zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. Dokładne zasady czy tryb podejmowania przez rady powiatów uchwał określa jednak statut powiatu. Wspomnianych reguł nie mogą więc określać inne niżeli statut uchwały podejmowane przez organ stanowiący. Statut powiatu nie może natomiast przewidywać innych zasad podejmowania uchwał niż wynikające z art. 13 ust. 1 u.s.p.
Wspomniany wyżej zakaz ustalania odmiennych reguł odnosi się przede wszystkim do zasad wskazanych przez ustawodawcę. Za nieważne należy więc uznać między innymi postanowienia, które wprowadzają zasadę tajności podejmowania uchwał w sytuacji gdy ustawa ograniczenia jawności nie przewiduje. Innym przykładem takiego naruszenia jest zmiana kworum w przypadku braku zgodności z ustawą. Jak wynika bowiem z treści jednego z rozstrzygnięć nadzorczych Wojewody Podlaskiego rada powiatu nie ma prawa określić w statucie odmiennie niż w ustawie o samorządzie powiatowym zasad głosowania (rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego z dnia 31 stycznia 2008 roku).
(wartowiedziec.org)
Bez uchwały rada powiatu nie podejmie rozstrzygnięcia
Rada powiatu podejmuje swoje rozstrzygnięcia w formie uchwały, bez względu na to jak ta nie zostałaby nazwana. W praktyce uchwały często bowiem bywają określane mianem stanowisk czy skarg.