Czy nauczyciel mający ukończone studia wyższe magisterskie na kierunku fizyka ze specjalnością fizyka komputerowa posiada uprawnienia do nauczania informatyki w gimnazjum i w szkole podstawowej?
Odpowiedź
Według mojej opinii osoba, która ukończyła wyższe studia magisterskie na kierunku fizyka ze specjalnością fizyka komputerowa nie posiada kwalifikacji do nauczania informatyki w gimnazjum i szkole podstawowej. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć dyrektor szkoły.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) stanowisko nauczyciela w szkołach może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje.
Szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, wskazując w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i placówek, zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400) – dalej r.k.n.
Jak wynika z § 3 i 4 r.k.n. kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach podstawowych i gimnazjach posiada m.in. osoba, która legitymuje się wykształceniem magisterskim na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem (prowadzonymi zajęciami) lub na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu (prowadzonych zajęć) oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Ponadto na stanowisku nauczyciela można zatrudnić osobę, która ukończyła studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż zgodnym z nauczanym przedmiotem (prowadzonymi zajęciami), lub którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych nie obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, ale dodatkowo musi ukończyć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu (prowadzonych zajęć) oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne.
Mając powyższe na uwadze należy uznać, że osoba, która ukończyła studia wyższe magisterskie na kierunku fizyka ze specjalnością fizyka komputerowa nie posiada kwalifikacji do nauczania informatyki w gimnazjum i szkole podstawowej, gdyż aby je posiadać powinna dodatkowo ukończyć studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie tego przedmiotu, czyli z informatyki. Należy także pamiętać, że przepisy zawarte w r.k.n. nie przewidują już możliwości zatrudniania nauczycieli poprzez dokonanie przez dyrektora szkoły ustalenia, że ukończyli kierunek studiów zbliżony do nauczanego przedmiotu. Jednak ostateczną decyzję w tej sprawie musi podjąć dyrektor szkoły.