Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyjęte przez rząd 31 stycznia br. rozporządzenie wprowadza m.in zmiany dotyczące zastosowania elastycznego wiosennego terminu nawożenia. W środę, 8 lutego weszło w życie nowe rozporządzenie rządu ws. Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.
Sprawdź w LEX: Czy maty do uprawy roślin można po rozdrobnieniu traktować jako nawóz i rozrzucić na własne pola? >
Wykaz powiatów, w których będzie możliwe wcześniejsze stosowanie nawozów, po uwzględnieniu średniej dobowej temperatury powietrza, będzie publikowany codziennie, od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego: https://agrometeo.imgw.pl/.
- Obowiązują elastyczne terminy stosowania nawozów naturalnych. Elastyczne, to znaczy uzależnione od pogody, od temperatury. Jeśli ziemia jest niezmarznięta to znaczy, że można je stosować – wyjaśnił minister rolnictwa i rozwoju Henryk Kowalczyk.
- Również jesienią są wydłużone terminy. Myślę, że w tym momencie rolnicy będą zadowoleni - nie będzie tych sztucznych ograniczeń, bo do tej pory było tak, że czekać trzeba było na daty np. na 30 marca, bez względu na to, jakie są warunki pogodowe, czy jakie są warunki na polu - dodał minister.
Dzięki wprowadzonym zmianom w programie działań rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie w lutym, jeżeli warunki pogodowe będą wskazywać na rozpoczęcie wegetacji. Termin rozpoczęcia nawożenia związany jest z przejściem średniej dobowej temperatury w kolejnych 5 dniach przez próg 3 stopni Celsjusza dla roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych oraz 5 stopni Celsjusza dla pozostałych upraw.
Sprawdź odpowiedzi ekspertów w LEX:
- Czy podmioty prowadzące produkcję rolną na powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych, które nie stosują nawozów naturalnych lub mineralnych, mają obowiązek posiadania planu nawożenia? >
- Czy czynność polegająca na płukaniu warzyw wodą pochodzącą ze studni głębinowej, a następnie odprowadzenie tych wód do rowu, wymaga decyzji wodnoprawnej? >
- Czy na wzbogacanie gnojowicy odpadami o kodzie 16 03 80 w celu podniesienia jej wartości jako nawozu wymagane jest pozwolenie? >