Powództwa wniosła żona darczyńcy - Grażyna D. przeciwko wnukowi Krzysztofowi D. i bratu darczyńcy - Ireneuszowi D. o ustalenie nieważności umów darowizny sporządzonych w formie aktów notarialnych. SN uchylił zaskarżony wyrok przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.
Problem powstał na tle umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego w lipcu 1984 r. Doprowadziła ona do przeniesienia własności nieruchomości przez Jana G. na jego wnuka Krzysztofa D. Na mocy zaś kolejnej umowy darowizny z marca 2003 r. Krzysztof przeniósł własność tej nieruchomości, w której wtedy mieszkał z żoną Grażyną D., i trójką dzieci na swego brata.
Czytaj też: Otrzymaną darowiznę można przekazać dalej>>
W skardze nadzwyczajnej, wniesionej na rzecz Grażyny D., Prokurator Generalny zarzucił, że wyrok Sądu Rejonowego w Starachowicach w zakresie zakwestionowanym został wydany z pogwałceniem zasad określonych w Konstytucji RP. Jej przepisy gwarantują bowiem szczególną ochronę dzieciom i rodzinie. w szczególności został wydany z rażącym naruszeniem kodeksu cywilnego i kodeksu rodzinnego.
Zasada współżycia społecznego
Prokurator Generalny uznał, że umowa darowizny, jako godząca w dobro rodziny i dobro małoletnich dzieci, naruszająca obowiązek współdziałania małżonków dla dobra rodziny oraz godząca w obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny narusza zasady współżycia społecznego w sposób oczywisty.
Sąd Najwyższy wskazał, że Konstytucja RP przewiduje ograniczenie prawa własności w wyjątkowych przypadkach i do takich ograniczeń należy ochrona dóbr szczególnie cenionych przez ustawodawcę. Wywiedziona z przepisów gradacja wartości tj. przyjęcie przez ustawodawcę ochrony zasad współżycia społecznego za istotniejszą, od ochrony prawa własności, stanowi podstawę do ograniczenia prawa własności, w tym ograniczenia rozporządzania rzeczą przez umowę darowizny i uznania tej umowy za nieważną w przypadku, gdy skutkuje ona naruszeniem takich istotnych dóbr jak dobro rodziny i dziecka.
Nieważność od początku i wobec wszystkich
Izba Kontroli Sądu Najwyższego zwróciła uwagę, że Sąd Rejonowy w Starachowicach w zaskarżonej sprawie był zobowiązany do zastosowania klauzuli zasad współżycia społecznego z art. 58 § 2 k.c. . Co więcej - do uwzględnienia powództwa Grażyny D., a w konsekwencji do uznania umowy darowizny za bezwzględnie nieważną.
Sąd Najwyższy wskazał, że uchylenie zaskarżonego orzeczenia było konieczne dla realizacji zasady demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej. W treści uzasadnienia Sąd Najwyższy szeroko analizował również pojęcie zasad współżycia społecznego, dobra dziecka oraz dobra rodziny.
Sąd dodał, że wcześniejsze uwzględnienie przez Sąd w Starachowicach skargi pauliańskiej spowodowało uznanie umowy darowizny z marca 2003 r. za bezskuteczną jedynie w stosunku do dzieci powódki. Natomiast następcze uwzględnienie powództwa opartego na treści art. 58 § 2 k.c. prowadzi do stwierdzenia, że zaskarżona czynność jest nieważna erga omnes, co oznacza jej bezskuteczność w stosunku do wszystkich.
Sygnatura akt I NSNc 42/20, wyrok z 29 września 2020 r.