W czerwcu 2020 gdański sąd okręgowy rozpatrywał wniosek stowarzyszenia Tolerado o udzielenie zabezpieczenia roszczeń i go oddalił. W uzasadnieniu wskazał, że stowarzyszenie "nie ma legitymacji czynnej do wystąpienia z pozwem". Wskazał przy tym, że ochrona dóbr osobistych osoby prawnej obejmuje co do zasady dobra związane z jej funkcjonowaniem, zapewniające jej niezakłócone działanie, takie jak jej nazwa (firma), znak towarowy, opinia handlowa, tajemnica korespondencji. - Stowarzyszenie miało prawo do wystąpienia z pozwem o naruszenie jego dóbr osobistych, jednakże nie mogło domagać się ochrony dobra osobistego w postaci godności osoby prawnej, co stanowiło podstawę niniejszego powództwa - wskazał sąd i oddalił powództwo. W walce z homofobią stowarzyszenie niewiele może>>
Sprawa do ponownego rozpatrzenia
W maju 2021 r. Sąd Apelacyjny uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W ustnym uzasadnieniu stwierdził, że brak możliwości przedstawienia sprawy przed sądem na rozprawie był poważnym naruszeniem prawa przez sąd. Sąd pierwszej instancji nie przeprowadził bowiem ani jednej rozprawy i wydał wyrok na posiedzeniu niejawnym.
Adwokat Katarzyna Warecka, reprezentująca Tolerado, komentując ten wyrok, podkreślała, że problemem jest przede wszystkim ułomność artykułu 212 Kodeksu karnego dotyczącego zniesławienia. Czyn jest bowiem ścigany z oskarżenia prywatnego, a tylko i wyłącznie w przypadku ważnego interesu publicznego prokurator może objąć sprawę ściganiem z urzędu.
- W tym przypadku mamy właśnie taką sytuację. I nie ukrywam, że jest to sytuacja wyjątkowa. Kolejną kwestią jest to, że same przepisy przewidziane do ścigania mowy nienawiści mają zamknięty katalog pokrzywdzonych i dotyczą osób dyskryminowanych ze względu na wiarę, płeć, narodowości. Tu więc też jest znacząca luka - mówiła. W poniedziałek, 14 lutego, 2022 r. odbyła się pierwsza rozprawa przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Zeznawał m.in. Cezary Śpiewak-Dowbór - radny Miasta Gdańska, który podkreślał, że stowarzyszenie Tolerado jest organizacją, która od lat współpracuje z miastem Gdańsk w realizacji inicjatyw na rzecz praw osób LGBT+. Kolejna rozprawa zaplanowana jest na 7 marca 2022 r. Zeznawać mają:
- Lidia Makowska - działaczka społeczna, liderka Trójmiejskiej Akcji Kobiecej,
- Izabela Morska - pisarka, naukowczyni, badaczka Kultury queer,
- Marek Skiba - świadek powołany przez Fundację Pro-Prawo do Życia,
- Jacek Jasionek - prezes Tolerado,
- Mariusz Dzierżawski - prezes Fundacji Pro - Prawo do Życia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.