Organizacje społeczne wzywają europosłów do zagłosowania za poprawkami do aktu o sztucznej inteligencji, które ograniczą negatywny wpływ sztucznej inteligencji na życie nas wszystkich i będą nas chronić np. przed niesprawiedliwym ograniczeniem dostępu do edukacji, systemu sprawiedliwości, zatrudnienia czy usług socjalnych.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja dużo może, także rozpowszechnić firmowe tajemnice>>
Ryzyko ograniczenia praw i wolności
Systemy oparte na sztucznej inteligencji znajdują coraz szersze zastosowanie także w dziedzinach, w których niosą za sobą ryzyko ograniczenia praw i wolności ludzi. Biometryczna identyfikacja w przestrzeni publicznej, kontrola pod kątem przeszłości kryminalnej, rozpatrywanie wniosków o azyl, ale też rozpoznawanie emocji czy kategoryzowanie ludzi względem ich słabości - to tylko wybrane przykłady zastosowań AI, które w istotny sposób mogą wpływać na nasze codzienne życie.
Przejrzystości i odpowiedzialności w stosowaniu AI
Organizacje domagają się się m.in. wprowadzenia zakazu stosowania opartych na AI systemów, które niosą nadmierne ryzyko dla praw podstawowych.
- Czytaj w LEX: Czy unijna regulacja odpowiedzialności cywilnej za sztuczną inteligencję jest potrzebna? >>
Zakaz powinien objąć m.in.:
- systemy biometrycznej identyfikacji osób w przestrzeni publicznej w czasie rzeczywistym przez podmioty prywatne i publiczne – bez wyjątków;
- systemy predykcji kryminalnej i profilowania ludzi przez organy ścigania;
- wykorzystania AI w kontekście migracji, np. do profilowania ludzi w celu ograniczania ich prawa do migracji;
- oddziałujące na stany emocjonalne i psychiczne systemy rozpoznawania emocji, funkcjonujące w oparciu o dane psychologiczne, fizjologiczne, behawioralne i biometryczne.
Postulaty obejmują m.in. nałożenie obowiązku przeprowadzenia oceny ryzyka dla praw podstawowych przed wprowadzeniem systemu do użycia i rejestrowania systemów wysokiego ryzyka w ogólnoeuropejskiej bazie.
- Czytaj w LEX: Pułapki sztucznej inteligencji >>
Przyznania praw dla osób pod działaniem AI
Osoby te powinny być informowane o tym, że są poddane działaniu takiego systemu, i o przysługujących im prawach. Powinny też mieć możliwość wniesienia skargi do odpowiedniego organu oraz odwołania się od decyzji, z którą się nie zgadzają.
- Czytaj w LEX: Użycki Dariusz - Czym grozi sztuczna inteligencja? >>>
Mamy nadzieję, że europosłowie i europosłanki zagłosują za rozwiązaniami, które sprawią, że nowa regulacja wzmocni prawa podstawowe i sprawiedliwość społeczną.
- Czytaj w LEX: Problematyka sztucznej inteligencji w świetle prawa autorskiego >>>
- Czytaj w LEX: Przetwarzanie danych osobowych na potrzeby wypowiedzi literackiej, artystycznej lub akademickiej >
Cena promocyjna: 159.2 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 199 zł