Czytaj: Duży wyciek danych Polaków do internetu>>
Rzecznik podkreśla, że jego działanie ma na celu m.in.:
- ustalenie skali problemu i liczby zablokowanych kart,
- sprawdzenie podjętych przez instytucje finansowe działań komunikacyjnych, naprawczych i zaradczych,
- zweryfikowanie liczby złożonych w związku z tymi zdarzeniami reklamacji i sposobu ich rozpatrzenia, i przede wszystkim
- zbadanie skali negatywnego wpływu zdarzenia na sytuacje życiowe klientów – chociażby w postaci niemożności skorzystania ze środków (np. w podróży zagranicznej), odrzuconych zaplanowanych transakcji, czy niezrealizowanych automatycznych zleceń,
- czy banki proponują rekompensaty dla klientów, których dotknęła blokada środków.
Rzecznik finansowy zwraca uwagę, że wszelkiego rodzaju wycieki danych dotyczące podmiotów rynku finansowego stanowią istotne ryzyko dla klientów, w szczególności biorąc pod uwagę liczne przypadki działań związanych z wyłudzeniami środków finansowych wskutek cyberprzestępczości i oszustw z wykorzystaniem fałszywych wiadomości. - Bezzwłoczne podjęcie właściwych kroków, w tym komunikacji kierowanej indywidualnie do klientów, może pozwolić na ograniczenie dolegliwości wskazanych problemów - stwierdza.
Cena promocyjna: 179 zł
|Cena regularna: 179 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 134.25 zł
Czytaj w LEX: Wytyczne dotyczące zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych zgodnie z rozporządzeniem 2016/679 >>
Rzecznik poinformował też, że na bazie informacji pozyskanych od instytucji finansowych przeanalizuje ewentualny zakres odpowiedzialności poszczególnych instytucji finansowych za wyciek danych i na tej podstawie będzie podejmował kolejne działania – o czym będzie informował w kolejnych komunikatach.
Rzecznik Finansowy przypomina, że w każdym przypadku – również w oderwaniu od kwestii wycieku danych – ujawnienia przez klienta nieautoryzowanych transakcji (nie rozpoznawanych przez klienta, nie zlecanych, nieznanych) albo użycia ujawnionych danych przez cyberprzestępców do indywidualnego ataku socjotechnicznego czy phishingowego, należy jak najszybciej zwrócić się do banku z informacją o zdarzeniu oraz złożyć reklamację w razie poniesienia uszczerbku. Jeśli była to transakcja kartowa, można wykorzystać również procedurę chargeback (tzw. procedura zwrotu środków za transakcję dokonaną kartą płatniczą realizowana przez wystawcę karty i inicjowana przez klienta w sytuacji m.in. gdy transakcja nosiła znamiona oszustwa albo zamówiony i opłacony towar nie dotarł do klienta).