Zgodnie z obowiązującą od 26 września br. ustawą o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

Czytaj: Ustawa o państwowej komisji do spraw pedofilii już obowiązuje>>
 

Komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej. W skład komisji ma wejść 7 członków. Trzech będzie powoływać Sejm większością 3/5 głosów, po jednym: Senat (większością 3/5), prezydent, premier i Rzecznik Praw Dziecka. Przewodniczącego spośród członków Komisji ma wybierać Sejm (zwykłą większością).

Centrum Informacyjne Sejmu w piątek poinformowało PAP, że do Kancelarii Sejmu, jak dotąd, nie wpłynęły kandydatury do komisji. Również dział prasowy Senatu napisał, że do izby wyższej nie wpłynęły żadne kandydatury do komisji ds. pedofilii (odpowiedź z 27 listopada). Jak poinformowano, do wyłonienia przedstawiciela Senatu konieczne jest najpierw wprowadzenie zmian w regulaminie izby.

Kancelaria Prezydenta RP w odpowiedzi z 5 grudnia również wskazała, że "na dzień udzielenia odpowiedzi członek Komisji nie został powołany". Jednocześnie zwróciła uwagę, że ustawa "nie zakreśla dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej terminu na powołanie członka ww. Komisji".
Z kolei Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że premier "wskaże jednego kandydata w czasie, gdy pozostałe podmioty przedstawią swoich kandydatów na członków Komisji".
Dotychczas członka komisji nie powołał także rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Jak poinformowano w biurze RPD, "konsultacje i rozmowy jeszcze trwają".