Lider PiS podczas spotkania z mieszkańcami Grójca był pytany, czy przewiduje zniesienie immunitetów sędziów, posłów i senatorów. - Tak proszę państwa, ja uważam - chociaż mówię to w tej chwili tylko w swoim indywidualnym imieniu, a w partii są gremia, które muszą takie rzeczy zatwierdzać - chociaż kiedyś miałem inne zdanie, że po tych doświadczeniach, które mamy po prostu immunitety trzeba znieść - odparł. Zaznaczył, że zmiany zastępujące instytucję immunitetu wymagałyby zmiany konstytucji.
Czytaj w LEX: Immunitet prokuratora >>
Jakieś zabezpieczenie musi być
Prezes PiS dodał, że aby zabezpieczyć sędziów, posłów i senatorów przed działaniami jakichś miejscowych klik, które często niestety mają wpływy także w wymiarze sprawiedliwości, trzeba tylko takie zabezpieczenie, że marszałek Sejmu jest zawiadamiany o tych działaniach i może, jeśli są przesłanki, zaprotestować . - Ale tylko tyle. Nie to, że nie wolno podjąć śledztwa, nie wolno postawić w stan oskarżenia, itd. - dodał szef PiS.
- Pewne zabezpieczenia są potrzebne, ale one muszą być nieporównanie lżejsze - zaznaczył Kaczyński. Dodał, że nie ma w ogóle mowy o tym, żeby np. ktoś jechał rowerem w stanie i pokazywał legitymację poselską i w związku z tym nie musiał dmuchać.
Kaczyński nawiązuje do jazdy posła Sterczewskiego
Pod koniec policja zatrzymała posła KO Franciszek Sterczewski, który jechał rowerem bez oświetlenia, środkiem ulicy Głogowskiej w Poznaniu. Policjanci chcieli go wylegitymować, bo poczuli woń alkohodlu, ale poseł odmówił zasłaniając się legitymacją poselską i immunitetem. Później na Twitterze Sterczewski napisał tak: "Szanowni Państwo, chciałbym wszystkich bardzo przeprosić za moje wczorajsze zachowanie. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i nigdy się już nie powtórzy. W ramach zadośćuczynienia wpłacę 5000 zł na rzecz Fundacji Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych Amber.
Czytaj w Lex: Immunitet sędziego >>
Czym jest immunitet i kogo chroni
Immunitet to instytucja prawna mająca na celu zniesienie lub ograniczenie odpowiedzialności prawnej określonej kategorii osób. W prawie konstytucyjnym wyróżnia się dwa rodzaje immunitetu: materialny i formalny. Materialny oznacza trwałe wyłączenie spod przepisów sankcjonujących określone zachowanie. Np. uniemożliwia pociągnięcia do odpowiedzialności za działania bezpośrednio związane z wypełnianiem swojego mandatu posłów, senatorów, radnych. Z kolei dla sędziego, w tym sędziemu w stanie spoczynku, asesora sądowego, prokuratora oznacza zniesienie odpowiedzialności za czyny wyczerpujące znamiona wykroczeń. W zakresie czynów objętych immunitetem materialnym sędzia odpowiada jedynie dyscyplinarnie. W efekcie policja nie może ukarać sędziego czy prokuratora mandatem, o ile nie wyrażą na to zgody. Immunitet formalny nazwany jest też immunitetem osobistym. Oznacza on ograniczenie odpowiedzialności prawnej (w szczególności odpowiedzialności karnej) danej osoby ze względu na pełnioną funkcję na czas pełnienia tejże funkcji. Przykładowo Rzecznik Praw Obywatelskich nie może być zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem wypadku ujęcia go na gorącym uczynku.
(PAP)