W orzeczeniu z 20 września 2018 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku stwierdził, że wyjęcie z grobu ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem z kwietnia 2010 r., wbrew woli najbliższych członków rodziny zmarłych, stanowił naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Czytaj: Ziobro o wyroku ETPCz: Przepisy nakazują ekshumację >>

W październiku 2016 r. prokurator prowadzący postępowanie w sprawie katastrofy smoleńskiej postanowił powołać zespół biegłych w celu przeprowadzenia autopsji ciał ofiar tej katastrofy. I zdecydował o ekshumacji 83 ofiar – ciała 9 ofiar zostały ekshumowane wcześniej, zaś w czterech przypadkach doszło do kremacji zwłok.

Trybunał stwierdził, że skarżącym nie zapewniono w omawianej sprawie minimalnego stopnia ochrony, który przysługuje im na podstawie art. 8 Konwencji o prawach człowieka. Tym samym ingerencja w ich prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego nie była "przewidziana w ustawie", jak wymaga tego art. 8 ust. 2 Konwencji, a tym samym stanowiła naruszenie tego artykułu. Tytułem słusznego zadośćuczynienia Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał każdej ze skarżących kwotę 16 tys. euro.

Więcej: Strasburg: Ekshumacje smoleńskie naruszyły prawa rodzin ofiar>>

 

Cena promocyjna: 53.82 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł