Premier dodał, że w tej walce rząd będzie starał się przeciwdziałać inflacji, która jest dużo wyższa niż miesiąc czy dwa miesiące temu przewidywało większość ekonomistów.
Tarcza ochronna przed niekontrolowanym wzrostem cen gazu
– W obliczu imperialnej polityki Rosji, zdecydowaliśmy o przedłużeniu ochrony taryfowej prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na odbiorców domowych oraz instytucje pożytku publicznego aż do 2027 r. – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Ochrona taryfowa obejmie 7 mln gospodarstw domowych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki użyteczności publicznej – takie jak szpitale czy szkoły. Dzięki temu zostanie ograniczone ryzyko gwałtownego wzrostu cen, a w portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy.
Cena promocyjna: 352 zł
Cena regularna: 440 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Bezpieczeństwo energetyczne Polski
Premier i minister klimatu i środowiska podkreślai podczas piątkowej konferencji prasowej, że konsekwentnie, od wielu lat, Polska podejmuje działania związane z dywersyfikacją dostaw surowców energetycznych. - Chcemy zabezpieczyć się przed rosyjskim szantażem energetycznym. Polska już w tej chwili jest gotowa, aby zrezygnować z importu rosyjskich surowców. Niestety państwa Europy Zachodniej były mniej zapobiegliwe, dlatego ich uzależnienie od rynków wschodnich jest dużo większe - mówiła minister Moskwa.
Czytaj także: Prezydent podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych>>
– Przewidując zły przebieg wydarzeń, wcześniej zbudowaliśmy w Polsce prawdziwą przestrzeń do niezależności gazowej. Gazociąg Bałtycki z jednej strony i gazoport w Świnoujściu, który powiększamy do ponad 8 miliardów metrów sześciennych rocznego przerobu, zdolności do przyjmowania gazu LNG – to nasza odpowiedź. To nasza inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne. To nasza nowa infrastruktura gazowa, zapewniająca stabilność dostaw. To nasza nowa infrastruktura, która doprowadzi do zmniejszenia cen – poinformował premier Morawiecki.
Według założeń rządu stabilność dostaw zagwarantuje nowa infrastruktura gazowa. To:
- rozbudowa terminala LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu,
- nowy terminal pływający w Gdańsku,
- budowa nowych gazociągów przez GAZ-SYSTEM.
Jak przypomniano podczas konferencji, uruchomienie gazociągu Baltic Pipe, które zaplanowane jest jeszcze w tym roku, pozwoli na całkowite uniezależnienie się Polski od dostaw gazu we Wschodu.