Nowa ustawa dostosowuje przepisy Kodeksu pracy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2010 roku, który stwierdził, że pracownik chroniony na mocy ustawy o związkach zawodowych może żądać albo przywrócenia do pracy, albo odszkodowania (pracownikowi nieobjętemu taką ochroną przysługuje w dalszym ciągu tylko odszkodowanie).
Nowelizacja, której projekt przygotowal Senat, rozszerza krąg pracowników, którzy mogą zgłaszać takie roszczenie, o związkowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony oraz na podstawie innego rodzaju kontraktu terminowego, tzn. umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy.
Podobna ochrona przysługuje pracownicom w okresie ciąży oraz pracownikom - kobietom i mężczyznom - korzystającym z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także ojcom korzystającym z urlopu ojcowskiego.
Związkowcy będą lepiej chronieni przed zwolnieniem z pracy
Związkowcy zatrudnieni na czas określony, w przypadku niezgodnego z prawem zwolnienia, będą mogli ubiegać się o przywrócenie do pracy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy z 26 maja br., którą podpisał Prezydent.