Jak poinformowało Biuro Komunikacji Społecznej Ministerstwa Skarbu Państwa do rady nadzorczej TVP minister wyznaczył prof. dr hab. Ewę Nowińską, natomiast do RN Polskiego Radia - prof. dr. hab. Ryszarda Markiewicza. Obydwoje są pracownikami Uniwersytetu Jagiellońskiego, a zostali zgłoszeni przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Nie wiadomo, czy pójdzie to łatwo i czy szybko rozwiązane zostaną najważniejsze problemy związane z zarządzaniem publicznymi mediami. Jednego wszakże można być pewnym. Organy nadzorcze tych instytucji wzmocnione zostały naprawdę dobrymi fachowcami. A poza tym można mieć pewność, że tak wybitni prawnicy wniosą do ich pracy nie tylko ekspercką wiedzę, w którym to zakresie są autorytetami, ale także przyzwoite standardy pracy i przestrzegania prawa, z czym te instytucje miewały nieraz kłopoty.
Prof. dr hab. Ewa Nowińska, specjalista prawa konkurencji i prawa mediów jest prodziekanem Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, kierownikiem Zakładu Prawa Środków Masowego Komunikowania, kierownikiem podyplomowego studium prawa autorskiego, wydawniczego i konkurencji w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej, a także wykładowcą Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest laureatką nagrody Prezesa Urzędu Patentowego za rozprawę doktorską, odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej. Autorka 220 prac naukowych z tego zakresu, recenzent projektów legislacyjnych, m.in.: prawo prasowe, ustawa o radiofonii i telewizji. Prof. Ewa Nowińska jest radcą prawnym, partnerem w kancelarii Szwaja Du Vall & Nowińska.
Prof. Ryszard Markiewicz zajmuje się prawem autorskim i jest także pracownikiem i dyrektorem Instytutu Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalista z zakresu prawa autorskiego, informacyjnego, własności przemysłowej. Członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury. Członek International Association for the Advancement of Teaching and Research in Intellectual Property, członek Rady Naukowej Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, członek Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności, członek Komisji Prawa Autorskiego, arbiter Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych, członek Komitetu Redakcyjnego "Kwartalnika Prawa Prywatnego", „Glosy” i „Przeglądu Prawa handlowego”. Autor publikacji z zakresu prawa autorskiego i prawa internetowego. Jest także radcą prawnym, partnerem w Kancelarii Markiewicz & Sroczyński .
Skompletowanie nowych rad nadzorczych oznacza, że w niedługim czasie zajść mogą zmiany w zarządach mediów publicznych, a przede wszystkim w TVP, gdzie od grudnia p.o. prezesa jest bardzo kontrowersyjny Piotr Farfał. Poprzednia rada nadzorcza telewizji w ostatnim dniu swojej kadencji zawiesiła go w obowiązkach, a kierowanie TVP powierzyła Sławomirowi Siwkowi. KRS nie zarejestrował jednak tych uchwał uznając, że zostały podjęte już po zakończeniu kadencji rady nadzorczej. Teraz o składzie zarządu TVP powinna więc zdecydować już nowa rada nadzorcza.
Znani prawnicy w radach nadzorczych radia i telewizji
Minister skarbu państwa wskazał swoich przedstawicieli do rad nadzorczych publicznego radia i telewizji. To ważne wydarzenie, które może prowadzić do zakończenia chaosu organizacyjnego i niekończącego się konfliktu politycznego wokół tych instytucji. Istotne jest także to, że tym razem w radach PR i TVP zasiądą znani prawnicy, wybitni specjaliści od prawa prasowego i autorskiego.