Zgodnie z nową regulacją (Dz. U. Nr 200, poz. 1679). Dotychczas skazanym przysługiwało wynagrodzenie w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, co Trybunał Konstytucyjny w swym wyroku z dnia 23 lutego 2010 r. (sygn. akt P 20/09) uznał za niezgodne z Konstytucją.
Zmieniaja się także przepisy dotyczące dokonywania potrąceń z wynagrodzeń skazanych: z dwudziestu do dziesięciu procent zmniejszona została wysokość potrąceń na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej (od 1 lipca 2011 na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej), dodatkowo dwadzieścia pięć procent wynagrodzenia potrącane będzie na cele nowo utworzonego Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Fundusz ten zastąpi i przejmie zadania dotychczasowego Funduszu Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.
Nowością jest możliwość otrzymania przez przedsiębiorcę ryczałtu z tytułu zwiększonych kosztów zatrudniania osób skazanych, w wysokości dwudziestu procent wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line