To jeden z tematów, które planowane są do rozpatrzenia podczas Kolegium Sądu Najwyższego - 5 marca. Ma być też przedstawione sprawozdania z działania rzecznika SN, być może poruszone zostaną również kwestie problemów lokalowych SN.
W regulaminie trzy istotne zmiany
Nowy regulamin tworzy m.in. stanowisko rzecznika prasowego Izby Dyscyplinarnej i obsługującego go zespołu prasowego.
Stanowi też, że budżetem Izby Dyscyplinarnej w całości będzie zajmowała się Izba Dyscyplinarna. Zgodnie z nowym brzmieniem regulaminu, za przygotowanie projektu dochodów i wydatków SN oraz wykonanie budżetu będzie odpowiedzialny I prezes SN, z wyjątkiem przygotowania projektu i wykonania budżetu Izby Dyscyplinarnej. Kompetencja ta została przekazana prezesowi Izby Dyscyplinarnej SN.
Cena promocyjna: 103.2 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Doprecyzowano też procedurę przydzielania sędziom spraw wpływających do SN. Regulamin stanowi, że prezes Izby będzie przydzielał sprawy według kolejności wpływu do izby. Następnie sprawy te będą przydzielone sędziom w kolejności alfabetycznej. Zgodnie z regulaminem, przewodniczącym składu orzekającego będzie sędzia najstarszy wiekiem, chyba że członkowie składu orzekającego wybiorą spośród siebie innego przewodniczącego. Sprawozdawcę natomiast wyznacza przewodniczący. W tym wypadku członkowie składu orzekającego, również mogą wybrać innego sprawozdawcę.
Czytaj: Po zmianach w regulaminie sędzia Stanisław Zabłocki odchodzi z SN>>
Zabłocki: chaos i zaległości
Prezes Zabłocki uzasadniając swoją decyzje o przejściu w stan spoczynku podkreślił m.in, że respektowanie wprowadzonych regulacji oznacza konieczność wyznaczania terminów sesji osobom, których status poddany został wyjaśnieniu w trybie procesowym, między innymi przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
- Nie chcąc działać wbrew swemu sumieniu uznał, że w tej sytuacji powinien przejść w stan spoczynku - podkreślił rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.
Uzasadniał też, że wprowadzone zmiany „nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy" jego izby, "chaosu i narastania zaległości”.
Czytaj: Joanna Lemańska i Tomasz Przesławski pokierują nowymi izbami w SN>>
Wróci temat problemów lokalowych?
Jednym z tematów poruszonych podczas Kolegium może być też - według rozmówców Prawo.pl - kwestia problemów lokalowych z którymi Sąd Najwyższy zmaga się odkąd powołano dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarną - z dużą autonomią.
Jeszcze w styczniu informowano, że jedna z izb Sądu Najwyższego ma w najbliższych miesiącach zostać przeniesiona do innego budynku. Rozważane były dwie - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Problem w tym, że sami sędziowie przenosin nie chcą. Zgromadzenie Izby Kontroli przyjęło nawet uchwałę w tej sprawie, że jest to sprzeczne z regulaminem SN, jego 100-letnią tradycją i powagą.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.