Zmiany dotyczą art. 11, art. 12, art. 25 oraz art. 44 i 47 Kodeksu uchwalonego w 2007 roku.

Art. 11 ust. 3 będzie brzmiał: Od radcy prawnego wymaga sie nieulegania wpływom – zwłaszcza tym, które mogą wyniknąć z jego osobistych interesów lub nacisków z zewnątrz. Radca prawny powinien unikać wszelkich ograniczeń własnej niezależności i nie może odstępować od zasad etyki w celu spełnianie oczekiwań klienta, sądu lub osób trzecich.

Art. 12 ust.  1. otrzymuje brzmienie: Do istoty zawodu radcy prawnego należy uzyskiwanie od klienta w zaufaniu informacji, których klient nie ujawniłby nikomu. Radca prawny zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym dowiedział sie w związku z wykonywaniem czynności zawodowych.

W art. 12 został ponadto dodany ust. 4 o treści: Radca prawny obowiązany jest zachować w tajemnicy , także wobec sądu i innych organów orzekających w sprawie, przebieg i treść pertraktacji ugodowych.

Art. 25, który wskazuje jaka forma informowania jest zakazana, litera h otrzymuje brzmienie:  zgodnie z którym zakazane jest informowanie  dotyczące sponsorowania, jeżeli działalność sponsorska nie jest prowadzona zgodnie z uchwałą właściwego organu samorządu.

W rozdziale VI zatytułowanym „stosunki pomiędzy radcami prawnymi” dodano też art. 44a o brzmieniu: Przepisy rozdziału VI stosuje się odpowiednio w stosunkach radców prawnych z adwokatami, rzecznikami patentowymi, doradcami podatkowymi oraz radcami Prokuratorii Generalnej skarbu Państwa.

W art. 47 Kodeksu, w ustępie pierwszym wyrazy „radę izby” zastąpiono wyrazem „wicedziekana” co skutkuje następującą treścią tego artykułu: Radca prawny, wezwany przez dziekana, wicedziekana, sąd dyscyplinarny bądź przez rzecznika dyscyplinarnego lub jego zastępcę, obowiązany jest stawić sie na wezwanie w wyznaczonym terminie, a w razie zaistnienia poważnej przeszkody – usprawiedliwić niemożność stawiennictwa.

Źródło: e-kirp.pl