Wymagania na stanowisku sędziego Trybunału Konstytucyjnego określają przepisy ustawy z 30.11.2016 r. o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Dz.U. poz. 2073). Obecnie oprócz przesłanki wyróżniania się wiedzą prawniczą wymagane jest spełnienie wymogów niezbędnych do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego. Zakres wymagań ulegnie zmianie za sprawą nowelizacji ujętej w ustawie z 15.09.2017 r. o zmianie ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Dz.U. poz. 1947). Zmiana ma polegać na umożliwieniu dostępu do urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego osobom spełniającym warunki do zajmowania stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Do ustawy zostanie dodany przepis, który będzie podstawą do przyznania świadczeń członkom rodziny zmarłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W tym zakresie będą odpowiednio stosowane przepisy ustawy z 27.07.2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2062 ze zm.), przewidujące wypłatę odprawy pośmiertnej i uposażenia rodzinnego.
Nowa ustawa przyznaje również jednorazową odprawę sędziom Trybunału Konstytucyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku od dnia wejścia w życie ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego – w tym zakresie zastosowanie ma znaleźć odpowiedni przepis ustawy z 23.11.2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2016 r. poz. 1254 ze zm.).
Rozszerzeniu ulegnie zakres stosowania do sędziów Trybunału Konstytucyjnego przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Wprowadzona będzie generalna norma o odpowiednim stosowaniu przepisów o Sądzie Najwyższym do praw i obowiązków sędziów Trybunału Konstytucyjnego w zakresie nieuregulowanym w ustawie z 2016 r. – obecnie ustawa wskazuje konkretne trzy przepisy, które mogą znaleźć w takich sytuacjach zastosowanie.
Nowe przepisy będą obowiązywać po upływie 14-dniowego vacatio legis.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl,