Prokurator Prokuratury Rejonowej w Częstochowie Ewa T. została zawieszona w czynnościach służbowych. Zachodziło bowiem podejrzenie popełnienia przez nią przestępstwa groźby karalnej wobec swego przełożonego (czyli czyny z art. 190 par. 1 kk oraz art. 245 kk). Czyn ten miał być związany z rzekomym popełnieniem przestępstwa przez syna obwinionej.

Czytaj:     SN: Adwokat zawieszony za nękanie byłej klientki               

 

Zawieszenie prokurator nastąpiło na podstawie art. 150 ustawy Prawo o Prokuraturze, który stanowi, że prokurator może być zawieszony w czynnościach na okres do 6 miesięcy, jeżeli z uwagi na charakter przewinienia dyscyplinarnego konieczne jest natychmiastowe odsunięcie go od wykonywania obowiązków. Zawieszenie w czynnościach nie zwalnia prokuratora od obowiązku pozostawania w dyspozycji przełożonego i wykonywania obowiązków ściśle określonych w zarządzeniu o zawieszeniu w czynnościach, które nie mogą jednak obejmować wykonywania czynności zastrzeżonych przez ustawę dla prokuratora.

Czytaj w LEX: Zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratora >

Odmowa wszczęcia postępowania

Po zbadaniu sprawy rzecznik dyscyplinarny w 2018 r. odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec Ewy T. gdyż:

  • jeden czyn nie nosi znamion przestępstwa
  • a co do drugiego zachodzą negatywne przesłanki procesowe

W konsekwencji prokurator Ewa T. wróciła do obowiązków służbowych i od 22 sierpnia do 30 września 2018 r. "załatwiła" kilkadziesiąt spraw w postępowaniu karnym.

Czytaj w LEX: Immunitet prokuratora >

Jednak prokurator generalny złożył sprzeciw od postanowienia o zakończeniu zawieszenia obwinionej i 27 kwietnia 2019 r. wszczęto ponownie postępowanie wobec Ewy T., na podstawie zmienionych przepisów ustawy o Prokuraturze.

SN oddala wniosek PG o zawieszenie

Izba Dyscyplinarna SN 24 października br. nie uwzględniła wniosku I zastępcy rzecznika dyscyplinarnego prok. Małgorzaty Nowak o ponowne zawieszenie Ewy T. w czynnościach służbowych.

SN stwierdził, że odwołanie I zastępcy rzecznika dyscyplinarnego nie zasługuje na uwzględnienie i pozwolił obwinionej wykonywać nadal czynności.

Sędzia sprawozdawca Tomasz Przesławski odniósł się do znaczenia art. 150 ust. 3 ustawy Prawo o Prokuraturze. Według tego przepisu zawieszenie prokuratora w czynnościach, w uzasadnionych przypadkach, może być przedłużone na wniosek rzecznika dyscyplinarnego przez sąd dyscyplinarny na dalszy, niezbędny okres. Jednak zasadnicze znaczenie ma charakter przewinienia.

Czytaj w LEX: Najważniejsze zmiany dużej nowelizacji procedury karnej z 2019 r. >

- Nie mamy do czynienia z uzasadnionym przypadkiem. Zawieszenie stosuje się wówczas, gdy z uwagi na charakter zarzucanego obwinionemu przewinienia konieczne jest natychmiastowe odsunięcie go od wykonywania obowiązków służbowych. Zawieszenie w czynnościach służbowych chroni autorytet prokuratury, ma doniosłą rolę wychowawczą i aspekt moralny - powiedział sędzia Przesławski. - Sam fakt prowadzenia dyscyplinarnego postępowania przygotowawczego przeciwko prokuratorowi nie uzasadnia zawieszenia - dodał.

Instytucja zawieszenia w czynnościach nie jest tożsama z instytucją środka zapobiegawczego, o którym mowa w art. 251§3 k.p.k.

Sygnatura akt II DO 19/19, postanowienie z 24 października 2019 r.

Czytaj w LEX: Zmiany w uzasadnianiu orzeczeń sądów karnych >

 

Cena promocyjna: 128 zł

|

Cena regularna: 256 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł