Jak informuje prokuratura, w trakcie postępowania zarzuty usłyszało łącznie 157 osób. Z tej liczby do odrębnych postępowań, głównie z uwagi na chęć dobrowolnego poddania się karze, wyłączono materiały dotyczące 94 podejrzanych. Wobec 12 osób wydane zostały postanowienia o częściowym umorzeniu śledztwa – m.in. z uwagi na śmierć sprawcy. Pozostałe 51 osób zostało objętych aktem oskarżenia.
Wśród oskarżonych jest Krzysztof L. – ówczesny inspektor w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Prokurator zarzuca mu:
- kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, w której w okresie od września 2011 roku do stycznia 2015 roku w Biłgoraju zajmował się przyjmowaniem korzyści majątkowych w zamian za zachowania stanowiące naruszenie prawa, polegające na umożliwieniu innym osobom uzyskania bez przeprowadzonych obowiązkowych badań lekarskich, psychologicznych i zdanego obowiązkowego egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje do kierowania pojazdami silnikowymi, dokumentu prawa jazdy, uprawniającego do kierowania pojazdami mechanicznymi (art. 258 par. 3 kodeksu karnego) – 1 zarzut;
- przyjmowanie korzyści majątkowych (art. 228 par. 1, 3 i 4 kodeksu karnego) – 175 zarzutów,
- szereg przestępstw przeciwko dokumentom, związanych z procederem nielegalnego wydawania praw jazdy, m.in. fałszowanie tych dokumentów i posługiwanie się nimi (art. 270 par. 1 kodeksu karnego, art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego, art. 272 kodeksu karnego, art. 276 kodeksu karnego) – 615 zarzutów.
Łącznie Krzysztofowi L. przedstawiono 791 zarzutów popełnienia przestępstw.
Akt oskarżenia objął również 12 osób, którym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej razem z Krzysztofem L. oraz przyjmowanie korzyści majątkowych i fałszowanie dokumentacji. Osoby te usłyszały łącznie 96 zarzutów.
Pozostałe 38 osób objętych aktem oskarżenia to podejrzani, którym zarzucono wręczanie korzyści majątkowych lub ich obietnic pracownikom Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Jak podaje prokuratura, były one wręczane w zamian za zachowania stanowiące naruszenie prawa związane z nielegalnym wydawaniem prawa jazdy (art. 229 par. 3 kodeksu karnego).
Wszystkim oskarżonym grozi kara od 1 roku do lat 10 pozbawienia wolności.
Zamość: akt oskarżenia ws masowej korupcji przy wydawaniu praw jazdy
Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia przeciwko 51 osobom, którym łącznie przedstawiono 925 zarzutów popełnienia przestępstw związanych z fałszowaniem dokumentów uprawniających do uzyskania prawa jazdy.