Przepis dotyczący orzekania zakazów klubowych zaskarżyła poprzednia rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Wskazywała m.in., że przepis pozwala prywatnej firmie w sposób arbitralny ograniczyć prawa do udziału w imprezach masowych.

 

Decyduje organizator meczu

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych (art. 14) umożliwia nałożenie zakazu uczestnictwa w kolejnych meczach na osobę, która złamie regulamin imprezy lub obiektu, na którym się ona odbywa. Zakaz dotyczy również kolejnych takich wydarzeń przeprowadzanych z udziałem drużyny organizatora rozgrywanych poza jego siedzibą.

Treść przepisu wzbudziła wątpliwości rzecznik praw obywatelskich, która zwróciła uwagę, że sankcja może zostać wymierzona arbitralnie, ponieważ ustawodawca nie określił żadnych przesłanek, w oparciu, o które organizator imprezy może wymierzać tę dolegliwość.

RPO zauważyła także, że decyzję w sprawie nałożenia zakazu podejmuje prywatny podmiot i to on rozpatruje odwołanie od swojej decyzji. Różnić się mogą też rodzaje naruszeń, bo nie każda impreza masowa ma taki sam regulamin.

Przepis zachowa moc prawną

W wyroku z dnia 19 czerwca 2018 r. (sygn. akt. K 47/14) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis nie jest niezgodny z Konstytucją. W ustnych motywach orzeczenia podkreślono, że zakaz klubowy nie został wprowadzony w regulaminach, ale wynika z aktu prawa powszechnie obowiązującego – czyli z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

TK stwierdził, że konstytucyjna wolność do dostępu do dóbr kultury nie obejmuje uczestniczenia w wydarzeniach sportowych, podkreślił przy tym jednak, że prawodawcy nie wolno wprowadzać arbitralnych ograniczeń. Według TK ustawodawca musi zadbać, by w tej kwestii nie było dyskryminacji.

Zakaz ogranicza wstęp na wszystkie imprezy

- Nie znam szczegółowego uzasadnienia orzeczenia i trudno mi się wyczerpująco wypowiedzieć w przedmiotowej kwestii, ale generalnie dziwi mnie wyrok, jeżeli odniesiemy się do całkowitego zakresu zakazu, który obejmuje wszystkie imprezy masowe – mówi radca prawny dr Mateusz Dróżdż, wykładowca na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Tłumaczy, że zakaz stadionowy ma bardzo szerokie konsekwencje dla osoby, na którą go nałożono.

- Informacja na ten temat zostaje wpisana do bazy danych i może być powodem odmowy wstępu na imprezę masową – podkreśla dr Dróżdż. Niesie to ze sobą poważne konsekwencje – osoba ukarana zakazem klubowym, może nie zostać wpuszczona na imprezę, która nie ma nic wspólnego z piłka nożną, np. na koncert ulubionego zespołu. Odpada też korzystanie z innych atrakcji.

Jak wyjaśnia dr Dróżdż, publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 m, na terenie, w którym udostępnia się 1000 miejsc, podlega ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.  Oznacza to, że przepisy odnoszą się również zazwyczaj do tzw. stref kibica a w takim przypadku służba porządkowa obowiązana jest odmówić wstępu osobie, wobec której orzeczono zakaz klubowy.

 

 

 
X

Trybunał


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Trybunał? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>