Rada Ministrów przyjęła Stanowisko na spotkanie szefów państw i rządów Unii Europejskiej. W stanowisku znalazł się zapis, że Polska zdecydowanie popiera dialog prowadzony wewnątrz UE (i na forach międzynarodowych) w celu podejmowania wspólnych działań na rzecz wzmocnienia i utrzymania stabilności finansowej. Rząd popiera także rozwiązania zmierzające do wzmocnienia roli Międzynarodowego Funduszu Walutowego i przyjęcia zasady, by kwestie nadzoru finansowego i jego regulacji były sprawą wspólnej troski UE.
Jednym z najlepszych sposobów ograniczenia wpływu kryzysu finansowego jest usprawnienie mechanizmów finansowych na rynkach światowych i unijnych. Zdaniem polskiego rządu państwa spoza strefy euro pozostając poza Unią Gospodarczą i Walutową w większym stopniu narażone są na skutki kryzysu. Jest to kolejny czynnik, który spowodował przyspieszenie dążeń kilku państw, w tym również Polski, do przystąpienia do strefy euro.
Polska deklaruje wolę jak najszybszego wejścia do strefy euro. Zgodnie z przyjętą przez rząd „Mapą drogową przyjęcia euro przez Polskę” nasz kraj byłby gotowy przyjąć walutę euro w połowie 2011 roku (po wypełnieniu wszystkich kryteriów). Ogłoszenie wejścia przez Polskę do strefy euro, wraz z politycznymi konsekwencjami i porozumieniem w sprawie niezbędnych zmian w Konstytucji RP, może stać się ważnym czynnikiem zwiększającym wiarygodność polskiej gospodarki. Przyjęcie waluty euro z początkiem 2012 roku jest realistyczne i niesie korzyści dla rozwoju Polski, dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.
Rząd opowiedział się w przyjętym stanowisku za jak najszybszym zakończeniem procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony. Światowy kryzys finansowy pokazuje, jak bardzo potrzebne jest wzmocnienie UE oraz zwiększenie jej znaczenia w międzynarodowych relacjach politycznych i gospodarczych. Takiemu wzmocnieniu służyłoby wejście w życie Traktatu z Lizbony.
(Źródło: KPRM/KW)
Z czym na szczyt UE?
Rada Ministrów przyjęła Stanowisko na spotkanie szefów państw i rządów Unii Europejskiej. W stanowisku znalazł się zapis, że Polska zdecydowanie popiera dialog prowadzony wewnątrz UE w celu podejmowania wspólnych działań na rzecz wzmocnienia i utrzymania stabilności finansowej.