Z tą opinią zgadza się również senacka komisja ustawodawcza – autor projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który miał wprowadzić takie rozwiązanie. I wycofuje dokument z prac Izby Wyższej.
Projekt miał być wykonaniem postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 7 sierpnia 2009 r. (sygn. akt S 4/09). Sędziowie wskazali w nim, że wątpliwości budzi brak w k.p.c. przepisu, który umożliwiłby wznowienie postępowania na skutek stwierdzenia przez Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) naruszenia przez sąd Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Ten pomysł jednak został skrytykowany zarówno przez I prezesa SN, jak i szefa resortu sprawiedliwości. Obydwaj przypomnieli, że żaden z przepisów konwencji nie nakłada na państwa takiego obowiązku. Ponadto w opiniach podkreślono, że omawiane zmiany będą stanowiły zagrożenie dla uczestników wzruszanego postępowania.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wyrok ze Strasburga nie wznowi procesu
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie powinien stanowić podstawy do wzruszenia prawomocnego rozstrzygnięcia polskiego sądu twierdzą I prezes Sądu Najwyższego oraz minister sprawiedliwości.