W piśmie Prokuratury Krajowej skierowanym do przewodniczącego Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury czytamy, że kierownictwo prokuratury podziela stanowisko, iż przedstawione propozycje nie mogą zostać przyjęte gdyż "nie realizują w pełni zasady symetrii rozwiązań odnoszących się do statusu zawodowego sędziów i prokuratorów, przewidzianej w obowiązującym obecnie modelu funkcjonowania służby sędziowskiej i prokuratorskiej".

- Dariusz Barski Prokurator Krajowy wystąpił do wiceminister sprawiedliwości Katarzyny Frydrych z pismem zawierającym wskazanie modyfikacji koniecznych do wprowadzenia w odniesieniu do objętych projektem zmian w Prawie o Prokuraturze - dodano. O planach zmian w przepisach napisało Prawo.pl.

Czytaj:
Prokurator i sędzia nie zarobią już tyle samo - MS odchodzi od zasady >>

Nie tylko prokurator, asesor prokuratury też z niższą pensją niż asesor sądowy >>

O co tyle hałasu?

Chodzi o projekt przepisów wprowadzających ustawę – Prawo o ustroju sądów powszechnych, który trafił pod koniec kwietnia do opiniowania. Poza przepisami dostosowującymi obecne przepisy do nowej struktury sądów - nie będzie sądów rejonowych, tylko okręgowe i regionalne, zaproponowano też zmiany w Prawie o prokuraturze. Obecnie wynagrodzenie zasadnicze prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowych jest równe wynagrodzeniu zasadniczemu sędziów w takich samych jednostkach organizacyjnych sądów powszechnych. Proponowana zmiana miałaby to znieść, a wyjątkiem miałby być poziom Prokuratury Krajowej. Wynagrodzenie zasadnicze jej prokuratorów będzie nadal równe wynagrodzeniu zasadniczemu sędziów Sądu Najwyższego. Dodatki funkcyjne Prokuratora Krajowego i pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego są równe dodatkom funkcyjnym odpowiednio Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i Prezesa Sądu Najwyższego.  

 

 

W tej sprawie stanowisko ogłosiła Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury. Wyraziła w nim najwyższe zaniepokojenie propozycją zrywającą z ustawową zasadą równości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów. Także prokuratorzy krytycznie odnoszą się do tej propozycji. - Nie spodziewałem się takiego ruchu ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. W mojej ocenie ta część projektu pozostaje poza świadomością Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego. Nie jest bowiem racjonalne aby szef prokuratury – Prokurator Generalny wprowadzał rozwiązania niekorzystne dla prokuratorów. Traktujemy to bardziej jako eksces w toku prac legislacyjnych. Mamy dopiero wstępny etap prac nad ustawami i spodziewam się, że to zostanie naprawione. W mojej ocenie z całą pewnością również I Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy, który otrzymał projekt do konsultacji opowie się za utrzymaniem zasady równości wynagrodzeń w pełnym zakresie – mówił Tomasz Salwa, wiceprzewodniczący ZZPiPP RP.

 

MS zapewnia, że sprawę analizuje

W podobnym tonie wypowiadała się Angela Bielska–Gajos, prokurator, członek Rady Głównej. - Mam deja vu z roku 2008 r. Pamiętam jak pan minister Zbigniew Ćwiąkalski przesłał do konsultacji do sądów projekt rozdzielający płace sędziów i prokuratorów. Poszliśmy wtedy na urlopy na żądanie. Odwołano wokandy, nie odbyły się niektóre przesłuchania. W sprawie zabrał głos ówczesny premier, a jeden z posłów groził nam w telewizji, że niektórzy z prokuratorów nie wrócą już do pracy z urlopów. Rząd wówczas wycofał się z tych szkodliwych projektów, a Zbigniew Ćwiąkalski przestał być ministrem i wrócił do adwokatury - mówiła.

I dodała, że wówczas było to działanie intencjonalne. - Teraz odbierałabym to w kategoriach omyłki. Dzwonią do mnie prokuratorzy z Lubelszczyzny i pytają jak to jest możliwe? Pracujemy ciężko, ponad siły, często kosztem rodzin a tymczasem najpierw zamrożono nam płace, potem obniżono je w wyniku rozwiązań polskiego ładu, a teraz jeszcze dochodzi rozdzielenie wynagrodzeń z sędziami. Zobaczymy, czy staną solidarnie z nami przeciwko tym pomysłom bo po wsparcie niektórych prokuratorów na swoich happeningach sięgają chętnie. Wydaje mi się, że autorzy wycofają się z pomysłu lub też naprawią niefrasobliwość i w rezultacie te zmiany wyjdą obu grupom zawodowym na dobre, bo widzę tu szansę na przewrócenie zlikwidowanego przez dzisiejszą opozycję awansu poziomego - zaznaczyła.

 

 

Związek zwrócił się w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i na odpowiedź nie musiał długo czekać. Wynika z niej, że oba projekty - Prawo o ustroju sądów powszechnych i przepisy wprowadzające są w konsultacjach i stanowią "wstępną propozycje do prowadzenia dalszych prac legislacyjnych". - Zgłoszone w toku procesu legislacyjnego uwagi poddane zostaną szczegółowej analizie co niewątpliwie przyczyni się do wypracowania optymalnych rozwiązań - dodaje.