Z dniem 31 marca 2016 r. dokonano nowelizacji ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. 2014 r. poz. 1099 ze zm.). Zmianie uległy wówczas wymagania formalne w zakresie wniosków składanych przez podmioty starające się o uzyskanie lub zmianę koncesji na świadczenie usług ochrony osób i mienia. Zrezygnowano z wymogu składania oświadczenia o niezaleganiu z wpłatami należności budżetowych. Ustawodawca nie wymaga już również dołączania do wniosku listy udziałowców lub akcjonariuszy posiadających co najmniej 50 proc. udziałów lub akcji starającego się o koncesję przedsiębiorcy niebędącego osobą fizyczną.
W związku z tymi zmianami pojawiła się konieczność dostosowania treści wzorów wniosków wykorzystywanych przy ubieganiu się o udzielenie koncesji. Dokonano tego w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 lipca 2016 r. w sprawie wzoru wniosku o udzielenie lub zmianę koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia (Dz. U. poz. 1217). Formularze zostały przygotowane w taki sposób, by - zgodnie z wymogiem ustawowym – ułatwić przedsiębiorcom podejmowanie czynności związanych ze złożeniem wniosku oraz by zapewnić sprawność postępowania. Ma się to przejawiać m.in. w tym, że formularz został przygotowany w taki sposób, by na jego podstawie w późniejszym terminie opracować jego aktywną elektroniczną wersję.
Nowy akt prawny zastępuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 6 grudnia 2013 r. w sprawie wzoru wniosku o udzielenie lub zmianę koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia (Dz. U. poz. 1566). Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od jego ogłoszenia.
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl
Wniosek o udzielenie koncesji dla firm ochroniarskich na nowym formularzu
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ustalił nowe brzmienie wniosków składanych w postępowaniu o udzielenie lub zmianę koncesji na świadczenie usług w zakresie osób i mienia.