W uzasadnieniu do wniosku przypomniano, że w piątek minister sprawiedliwości powiedział w Sejmie, że związki partnerskie są niezgodne z konstytucją.
"Minister Gowin powołał się przy tym na art. 18 konstytucji, który mówi, że +małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej+. W ocenie większości konstytucjonalistów minister sprawiedliwości w rażący sposób minął się z prawdą. Wypowiedziane słowa miały na celu jedynie świadome i celowe wprowadzenie w błąd opinii publicznej, w tym posłanek i posłów na Sejm RP" - napisali politycy Ruchu. We wniosku podkreślono, że związki partnerskie nie naruszają konstytucji.
Politycy Ruchu uznali też, że "Jarosław Gowin interpretując konstytucję w sposób ograniczający jej zasadnicze funkcje, stwarza zagrożenie dla podstawowych wartości - wolności oraz zasady, że każdy ma prawo do autonomicznego decydowania o swoim życiu, oczywiście w granicach istniejącego porządku prawnego i moralnego".
Wniosek o wotum nieufności dla ministra musi być podpisany przez co najmniej 69 posłów. Klub RP liczy 43 posłów.
Wniosek o odwołanie min. Gowina jest gotowy
Ruch Palikota przygotował wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. We wniosku, politycy Ruchu zarzucają ministrowi Gowinowi m.in. minięcie się z prawdą w sprawie projektów dotyczących związków partnerskich.